اطلاعیه مرکز توسعه تجارت الکترونیک درخصوص دریافت پیامک جعلی نماد اعتماد الکترونیکی

مرکز توسعه تجارت الکترونیک درخصوص کسب‌ وکارهایی که پیامک مرتبط با جعل نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت نموده‌ اند اطلاعیه داد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پیرو برخی اخبار و نظرات منتشرشده بر اهمیت استفاده از کد نماد به جای تصویر نماد در صفحه اول وب‌سایت کسب ‌وکار و پرهیز از هرگونه تغییر کد استاندارد ارائه‌ شده توسط سامانه اینماد، به استحضار می‌ رساند دریافت پیامک توسط این کسب ‌وکارها غالباً به دلیل تخلف از موضوع بیان‌ شده و همچنین به دلیل عدم توجه به اطلاعیه مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ مربوط به اجرای فاز دوم رتبه‌ بندی کسب ‌وکارهای اینترنتی و تغییر سازوکار اختصاص ستاره‌ های نماد اعتماد الکترونیکی بوده است.

بنابراین کسب‌ وکارهایی که برخلاف «دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی و نظارت بر کسب‌ وکارهای اینترنتی» اقدام به استفاده از تصویر نماد به جای کد کرده و بدون توجه به اطلاعیه های منتشرشده، تصویر نماد اعتماد با ستاره‌ های مغایر را استفاده نموده‌اند، توسط زیرسامانه پایشگر هوشمند به صورت خودکار مصداق جعل نماد اعتماد الکترونیکی شناسایی و پس از انجام بررسی‌ های لازم، پیامک اطلاع‌ رسانی جهت اصلاح موضوع دریافت کرده‌ اند.

بدیهی است با توجه به اهمیت سطوح اعتماد در فضای مجازی و تأثیر بالای آن در رفتار مصرف ‌کنندگان نسبت به کسب‌ وکارهای اینترنتی، نماد اعتماد الکترونیکی متشکل از ستاره‌ های اعتماد مبتنی بر رتبه‌ بندی طراحی شده و هرگونه تغییر در جزئیات آن از نظر حقوقی مصداق جعل نشان دولتی بوده و طبق ماده ۵۲۵ قانون مجازات اسلامی مشمول مجازات خواهد بود. از این رو لازم است کسب ‌وکارهای محترم در اسرع وقت نسبت به اصلاح کد نماد در وب‌سایت خود اقدام و به اطلاعیه‌ های منتشرشده در سایت اینماد بیش از پیش توجه نمایند.

لازم به یادآوری است که از این پس دریافت ستاره‏‌ های نماد اعتماد الکترونیکی از سطح ۲ستاره تا ۵ ستاره برمبنای درخواست کسب ‎‌وکار و پس از انجام ارزیابی‌ های تخصصی و رتبه دریافتی خواهد بود. بدیهی است شیوه‌ های سابق از جمله کسب ستاره دوم نماد صرفاً با ارائه SSL دیگر منسوخ بوده ۷۸۷و کسب ‌وکارهای محترم که در فرآیند رتبه‌ بندی شرکت نمی ‌کنند، امکان استفاده از نماد دو ستاره در وب‌سایت خود را ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات فرایند رتبه‌ بندی به اینجا مراجعه فرمایید.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طبق وظیفه ذاتی و قانونی خود، به منظور حمایت از کسب‌ وکارهای سالم و قانونمند و حمایت از حقوق خریداران و مصرف‌ کنندگان، نسبت به اخطار قانونی به کسب‌ وکارهای متخلف اقدام و صرفاً پس از ارائه مهلت قانونی به منظور اصلاح رفتار و اطلاع‌ رسانی کافی و چندباره به صاحب کسب ‌وکار، نسبت به برخورد متناسب اعم از تعلیق نماد، مسدودی درگاه، مسدودی وب‌سایت (فیلترینگ) و نهایتاً شکایت کیفری اقدام خواهد نمود.