امکان خرید توصیفی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

به منظور سهولت خرید کالا، امکان ثبت نیاز عمومی بر اساس مشخصات فنی کاتالوگ و شناسه کالا در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) فراهم گردید.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، آرش عسکری مدیر سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در مراسم رونمایی از امکان خرید توصیفی بر اساس ویژگی‌های کالا و درج شناسه کالای متناظر با آن که در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) اجرایی گردیده اعلام داشت: در راستای تسهیل فرآیندهای خرید کوچک و متوسط و با توجه بازخوردهای دریافتی از کاربران سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، اکنون به لطف خدا و با تلاش همکاران مرکز تتا، امکان ثبت درخواست های خرید بر اساس ویژگی ها و مشخصات فنی کالا و اعلام شناسه کالا متناظر با کالای خریداری شده در سامانه ستاد فراهم شده است. بدین نحو که کاربر خریدار می تواند در هنگام خرید، شرح کالای مورد درخواست خود را به همراه ویژگی های آن درج نموده و تأمین کنندگان بر اساس ویژگی های درخواست شده، نسبت به ارائه پیشنهادات خود در قالب کاتالوگ کالا اقدام نموده و برای کالاهایی که الزام به دریافت شناسه کالا دارند، شناسه کالای متناظر با کالای ارائه شده را نیز به خریدار ارائه نمایند. سپس دستگاه خریدار با بررسی پیشنهادات متناسب با درخواست خود و با انتخاب از بین آنها، خرید خود را محقق نماید.

عسکری افزودند: در فرآیند خرید توصیفی جدید که بر اساس ویژگی های کالا می باشد، دو حالت متصور است که عبارتند از: در حالت اول، کالای درخواستی خریدار بر اساس ویژگی های انتخابی کاتالوگ، دارای شناسه کالای متناظر می باشد و درج آن در سامانه الزامی است. در این فرآیند پس از ثبت درخواست توسط خریدار، تامین کنندگان می بایست در زمان ارائه پاسخ و یا در زمان امضای فرم سفارش (قرارداد)، شناسه کالا را درج نمایند. ولی در حالت دوم، کالای درخواستی خریدار الزام به درج شناسه کالا ندارد و شناسه کالا بصورت اختیاری درج می­گردد .

ایشان در ادامه افزودند که در حالت دوم، دو امکان وجود دارد: اولاً اینکه، خریدار بر اساس درخواست خرید توصیفی، شرح کالای مورد نظر خود را به همراه ویژگی های آن در سامانه ثبت می نماید و تامین کنندگان بر اساس ویژگی های درخواست شده، نسبت به ارائه پاسخ اقدام می نمایند و بنابراین خرید بر اساس توصیف و بدون درج ایران کد و یا شناسه کالا محقق می گردد. ثانیاً، اینکه خریدار بر اساس درخواست خرید توصیفی، شرح کالای مورد نظر خود را به همراه ویژگی های آن در سامانه ثبت می نماید و تامین کنندگان در زمان ارائه پاسخ، ایران کد کالای مدنظر را درج می نمایند. بنابراین خرید بر اساس توصیف و با درج ایران کد محقق می گردد.

مدیر سامانه تدارکات الکترونیکی دولت با تاکید بر اهمیت خرید توصیفی،برخی از اهم امکانات و تسهیلات موجود در خرید توصیفی را برشمردند که از آنجمله می توان به امکان مشاهده و تکمیل کاتالوگ و مشاهده کالای مورد نیاز توسط کاربران، تسهیل جستجوی کالا توسط کارپرداز، تسهیل در پاسخ به نیاز توسط تامین کننده، تطابق درخواست خریدار با شناسه کالای ثبت شده در خرید اشاره نمود.

انتهای پیام/