کد خبر: 762
سه شنبه , 03 اسفند 1400 - 13:21
ایجاد 50 هزار شغل با همکاری نهاد مردمی رسالت

راهبر نهاد مردمی رسالت با اشاره به ساختار کانون های همیاری رسالت، گفت: در قالب این کانون ها تاکنون 50 هزار شغل خرد خانگی ایجاد شده است.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از بانک و صنعت، محمدحسین حسین زاده در نشست خبری معرفی فعالیت‌های نهاد مردمی رسالت اظهار داشت: نهاد مردمی رسالت با ایجاد تشکل هایی مانند انجمن حامیان کارآفرینان اجتماعی، شرکت پردازش اطلاعات به عنوان مالک سامانه مرآت، دانشگاه توسعه اجتماعی رسالت و پلتفرم فروش محصولات کسب و کارهای خرد به توسعه فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی کمک می‌کند.

وی این فعالیت را یک الگوی بومی و ایرانی - اسلامی برای توسعه کارآفرینی دانست و گفت: این مجموعه مانند نمونه‌های غربی نیست که یک هلدینگ اقتصادی و اجتماعی باشد بلکه مجموعه تشکل‌های مردم نهاد هستند که توقعی از دولت و بودجه دولتی ندارند. هر چند ممکن است دولت بخواهد از این ساختار استفاده کند اما این تشکل‌ها خودگردان و خودکفا هستند.

راهبر نهاد مردمی رسالت ادامه داد: کارآفرینی اجتماعی یک فرایندی است که به صورت شرعی و آسان به اشتغال و کسب و کارهای خرد و خانگی کمک می‌کند تا مردم با عزت نفس روی پای خود بایستند.

حسین زاده شعار نهاد مردمی رسالت را «هر خانه یک کارخانه» عنوان و اظهار کرد: از دیگر شعارهای این تشکل «کار پول می‌سازد، پول کار نمی‌سازد» است. همچنین دنبال ارتقا مهارت افراد و سواد اینترنتی مردم هستیم.

راهبر نهاد مردمی رسالت با بیان اینکه 25 هزار کانون همیاری اجتماعی داریم یادآور شد: این کانون‌ها مربوط به بانک نیستند بلکه کانون‌های مردمی هستند که به عنوان زیرمجموعه انجمن حمایت از کارآفرینان و فرهنگ قرض الحسنه فعالیت دارند.

وی این کانون‌ها را دارای 5 میلیون عضو در کشور دانست و افزود: تاکنون 50 هزار کسب و کار خرد و خانگی با اقدامات این انجمن شکل گرفته و تا پایان امسال 700 میلیارد تومان تبادل کالا و خدمات در پلتفرم متعلق به انجمن که از جنس فروشگاه‌های اینترنتی نیست انجام خواهد شد. همچنین تا پایان امسال 100 هزار رأس دام سبک در سامانه مذکور به فروش می‌رسد.

حسین زاده با بیان اینکه بسیاری از مشاغل و کسب و کارهای خانگی نیاز به وام نداشته اند بلکه مشکل اساسی آنها تأمین نهاده یا فروش محصول بوده که با راهبری رهیاران نهاد مردمی رسالت منتهی به ایجاد شغل شده است یادآور شد: سقف وام مشاغل خرد و خانگی که به متقاضیان داده می‌شود 100 میلیون تومان است. رهیاران نهاد مردمی رسالت نیز مشاوره و راهنمایی به متقاضیان راه اندازی کسب و کارهای خانگی ارائه می‌دهند.

راهبر نهاد مردمی رسالت تاکید کرد: تاکنون 93 هزار میلیارد تومان معادل 5 میلیون و 300 هزار فقره وام قرض الحسنه پرداخت شده است که حدود 2.5 هزار میلیارد تومان آن با احتساب متوسط 50 میلیون تومان برای وام مشاغل خانگی به این دسته از متقاضیان اعطا شده است.

انتهای پیام/