کد خبر: 222
دوشنبه , 25 اسفند 1399 - 17:37
بانک ایران زمین فراتر از چشم انداز  1400

فرهاد اینالوئی ، معاونت فناوری و اطلاعات بانک ایران زمین در خصوص چشم انداز این بانک برای سال ۱۴۰۰ گفت: این بانک حتی پیش از سال ۱۴۰۰ و در حال حاضر توانست با پلت فرم های باز خود خدمات بانکداری باز را به متقاضیان خود که فین تک های حوزه های مالی و بانکی هستند ارائه دهد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از بانک و صنعت، در ایام پایانی سال ۱۳۹۹ و فعالیت فناورانه بانک‌ها و همچنین ایجاد روزنه‌های امید در اصلاح کارمزدهای برخی از خدمات بانکی کشور و همچنین وجود بیماری کوید-۱۹ در سرتاسر دنیا و تاثیرات و تمهیدات شبکه بانکی برای مواجه با آن، گفتگویی در این موضوع‌ها با فرهاد اینالوئی ، معاونت فناوری و اطلاعات بانک ایران زمین انجام شد که این گفتگو در قالب پرسش و پاسخ ارائه شده است:

پلتفرم “فراز” تا چه اندازه پروژه بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین را تحقق می‌بخشد؟

“فراز” پلتفرمی را ایجاد کرد که در آن خدمات بانکداری دیجیتال ارائه شده است هرچند فراز در مرحله آزمایشی قرار دارد و با حدود ۴ هزار مشتری در حال فعالیت محدود است اما باعث شد که کارکنان و مشتریان بانک با مفاهیم بانکداری دیجیتال آشنا شوند.

چشم انداز بانک ایران زمین در حذف فیزیکی شعب بانکی تا چه اندازه محقق شده است؟

بانک ایران زمین در سال ۹۹ با کاهش شعب خود از ۳۲۰ به ۲۷۰ شعبه عملا نشان داد که نسبت به استراتژی و شعار بانکداری دیجیتال پایبند بوده و همانطور که می‌دانید بین بانک دیجیتال و نئوبانک تفاوت هایی وجود دارد. در نئوبانک‌ها ما شعبه نداریم ولی در بانک دیجیتال شعبه با رویکرد جدید فعالیت می‌کند. بنابراین بانک ایران زمین در راستای دیجیتالی شدن خود به کارکرد جدید شعبه نیز توجه کرده است.

همکاری استارتاپ‌ها با مرکز نوآوری بانک ایران زمین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مرکز نوآوری ایران زمین علاوه بر ایجاد فضایی برای پیش شتابدهی و شتابدهی استارتاپ ها، امکان ارائه خدمات آموزشی و همچنین ارائه سرویس‌های بانکداری باز را برای فین تک‌ها فراهم کرده است. رویکرد مرکز نوآوری ما به سمت و سوی مشارکت بیشتر با استارت آپ‌های حوزه‌های بانکی، مالی، اینترنت اشیا، بلاک چین، هوش مصنوعی، حمل و نقل و گردشگری بوده و آماده سرمایه گذاری در پروژه‌های این بخش‌ها هستیم.

دیدگاه خود را درخصوص اصلاح کارمزد خدمات بانکی در ایران بیان کنید.

اصلاح کارمزد کار بسیار درست و مناسبی بود، چراکه دریافت کارمزد در کشور باید به سمت و سویی برود که کسانی که سرویس گیرندگان اصلی هستند هزینه‌های آن را بپردازند. سال‌ها بود که هزینه کارمزد افزایش پیدا نکرده بود و باعث شده بود که بانک‌ها تمایلی برای تغییرات اساسی در سرویس‌های فعلی نداشته باشند که با تغییر تعرفه کارمزدها انگیزه لازم ایجاد شد ولی باید توجه داشت که اصلی‌ترین قسمت کارمزد که مربوط به حوزه‌های خرید از پایانه‌های فروشگاهی است همچنان مغفول مانده و ضروری است به این بخش نیز ورود کرد و کارمزد از گیرندگان سرویس اخذ گردد.

مشکلات ناشی از احراز هویت غیرحضوری در شرایط شیوع ویروس کرونا چگونه نظام بانکی را تحت تاثیرقرار داد؟

بانک مرکزی در این خصوص دستاورد بسیار مناسبی تهیه کرد و درحال حاضر ضروری است که حاکمیت نیز با تصویب آن از مراجعه بیهوده مشتریان به شعب بانکی جلوگیری کند. همچنین احراز هویت دیجیتال با فناوری‌های روز دنیا به مراتب از احراز هویت حضوری قابل اعتمادتر بوده و نباید این موضوع را فراموش کنیم که چند صد نفر از کارکنان نظام بانکی کشور جان خود را در ایام کرونا از دست داده اند و با تایید احراز هویت غیرحضوری ما میتوانیم به سلامت کارکنان بانک‌ها توجه بیشتری داشته باشیم.

استفاده از بانکداری باز در شرایط فعلی، چقدر در اهداف بانک ایران زمین موثر بود؟

استراتژی اصلی بانک ایران زمین همراهی با فین تک‌ها و ارائه خدمات بانکی از طریق پلتفرم بانکداری باز ایران زمین تحت نام (IZ) بوم است و توانسته تجربه بسیار خوبی در این حوزه کسب کند . طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار بود بانک ایران زمین در پایان سال ۱۴۰۰ تبدیل به یک بانک دیجیتال شود که هم اکنون بر اساس برنامه تعیین شده پیش رفته است و حتی پیش از سال ۱۴۰۰ و در حال حاضر توانست با پلت فرم‌های باز خود خدمات بانکداری باز را به متقاضیان خود که فین تک‌های حوزه‌های مالی و بانکی هستند ارائه دهد.

نظر شما در مورد فرآیند الکترونیکی شدن خدمات چک‌های صیادی و ابلاغ آن از طرف بانک مرکزی چیست؟

اصلاح نظام چک مدت‌ها بود که در دستور کار دولت و مجلس قرار داشت ولی در این خصوص باید به محدودیت بانک‌ها و مشتریان نیز توجه کرد چراکه تغییر رفتار مشتریان نیاز به اطلاع رسانی و آموزش دارد و با پیاده سازی زیرساخت‌ها وضعیت چک در کشور بسیار بهتر خواهد شد. بانک ایران زمین نیز در این راستا سعی کرده است طبق برنامه زمانبندی اعلام شده زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده و همراه با دیگر بانک‌ها در زمان مناسب و طبق زمان بندی خدمات مربوط به این حوزه را ارائه دهد.