برپایی مراسم هم اندیشی توسعه پایدار شهری و قرآن در فرهنگستان هنر

مراسم هم اندیشی توسعه پایدار شهری و قرآن با محوریت تقویت معماری ایرانی اسلامی در مدیریت نوین شهری با حضور مشاور عالی ریاست دارالقرآن الکریم کشور ، مشاور عالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران و مسوولین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش بانگ اقتصاد، دکتر سجاد محمد یارزاده ، موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا و نماینده فرهنگستان هنر درمراسم نشست هم اندیشی توسعه پایدار شهری که با حضور دکتر محمد ذوالفقاری مشاور عالی ریاست دارالقرآن الکریم کشور ، حجت الاسلام دکتر محمد وحید صافی رییس بنیاد ملی قرآن و بینش مطهر ، رضا عباسی مشاور عالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران ، مجید طلیمی ریاست مرکز مطالعاتی بین المللی مدیریت دانش خاورمیانه و هییت همراه برگزار شد اظهار داشت: همواره ، هنر در آیینه قرآن ، این معجزه آسمانی متبلور می‌گردد و ماه میهمانی خدا ، بازتاب تبلور نور قرآن در حس هنرمندان است .

رییس موسسه فرهنگی هنری وپژوهشی صبا ادامه داد : ظرفیت و امکانات فرهنگستان در خدمت معماران ، هنرمندان و پژوهشگران برای تجلی توسعه پایدار شهری ، معماری و مدیریت نوین در پرتو قرآن است . این در حالیست که هنرمندان ایران اسلامی ، با انگیزه‌های مختلف هنری ، خوش درخشیدند و ما در صدد هستیم تا با بهره گیری از زبان و ادبیات قرآنی ، هنر ایرانی را به جهان عرضه کنیم.

همچنین ؛ رضا عباسی مشاور عالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: موضوع توسعه پایدار با الگوهای کهن اسلامی ایرانی از جمله مباحث مهم در معماری است که بخشی از تولیدات دانش بنیان مجامع علمی ایران و جهان را به خود معطوف ساخته است. لذا معماری به عنوان بستری ریشه دار و در ارتباط با زندگی مردم، جامعه نمایانگر اندیشه تمدن‌های هر ملتی است و در واقع انسان امروزی را با پیشینه و ریشه‌های فرهنگی و اجتماعی خویش آشنا می‌سازد. معماری کهن سرزمین ، ایران زنجیره‌ای به هم پیوسته از تجربیات و ارزش هایی است که سینه به سینه از هزاران سال پیش تاکنون توسط، هنرمندان، معماران و مردم این سرزمین استمرار یافته است و بهره گیری از کتاب آسمانی در این حوزه ، گام موثری در تعالی مدیریت نوین شهری می‌باشد.

دکتر محمد ذوالفقاری مشاور عالی دارالقرآن الکریم کشور در این مراسم عنوان کرد: اگر میخواهیم اتمسفر جامعه الهی شود و آسیب‌های اجتماعی در جامعه به حداقل برسد نیاز است مفاهیم و معارف قرآنی در کالبد هنر ،توسط اهل هنر و اهل قرآن جاری و ساری شود که اگر این اتفاق مبارک رقم خورد اندیشه و عمل ما خدایی خواهد شد و نتیجه آن آرامش و سکونت واقعی است. همچنین وی ، با اشاره به آیات قرآن در حوزه معماری و مدیریت از تلاش‌های بی شائبه مسوولین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی در جهت اشاعه فرهنگ انس با قرآن در بین مخاطبین تقدیر کرد.

در این مراسم از تلاش‌های قربان محمد پورقاز مدرس دانشگاه و قرآن پژوه و همچنین رضا عباسی قاری ارزشمند ، کارشناس عالی عمران و مشاور عالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران با اهداح لوح ، تجلیل گردید.

خاطرنشان می‌کند: رضا عباسی، بیش از 25 سال در سطح مدیریت در مناطق ، نواحی و سازمان‌های مختلف شهرداری تهران بزرگ ، در زمان خدمت صادقانه و دانش بنیان خود در شهرداری منطقه 14 توانست با بکارگیری الگوهای قرآنی و ارائه طرح‌های علمی و دانایی محور ، از هدر رفت 10 هزار میلیارد تومان بودجه جلوگیری کند و این برگ زرین در سوابق وی است.