کد خبر: 621
دوشنبه , 27 دی 1400 - 23:26
تاثیر چاقی بر زوال عقل

تحقیقات نشان می‌دهند که چاقی بر سلامت مغز از کودکی تا بزرگسالی تاثیر می‌گذارد و خطر زوال عقل را به همراه دارد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از  افق تهران، محققان هشدار می‌دهند وزن بیش از حد زیاد بدن می‌تواند به مغز آسیب برساند.

تحقیقات نشان می‌دهند که چاقی بر سلامت مغز از کودکی تا بزرگسالی تاثیر می‌گذارد. چاقی همه چیز از مهارت‌های عملکرد اجرایی تا افزایش قابل ملاحظه خطر زوال عقل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در میانسالی، عواقب اضافه وزن قابل توجه است. چندین مطالعه نشان داده اند که افراد میانسالی که شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۳۰ یا بالاتر از آن دارند؛ بیشتر از همسالان با وزن سالم خود به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

با این حال، محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه و چرا وزن اضافی به مغز آسیب می‌رساند.

الکسیس وود، سرپرست تیم تحقیق در مرکز تحقیقات تغذیه کودکان در کالج پزشکی بیلور در هیوستون تگزاس، گفت: شواهد بسیار قوی و قابل توجهی وجود دارند که نشان می‌دهند در کل دوران، از کودکی تا نوجوانی، وضعیت وزن بالاتر با عملکرد شناختی پایین‌تر، به ویژه در زمینه عملکرد اجرایی مرتبط است.

نتایج یک مطالعه نشان داد کودکانی که مهارت‌های کلامی و عملکرد اجرایی بالاتری در دوران پیش‌دبستانی دارند، کمتر احتمال دارد که در اواخر دوران کودکی دچار اضافه وزن شوند.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهند کودکان خردسالی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، نسبت به کودکان دارای وزن سالم کمتر قادر به کنترل تکانه‌ها هستند.

وود گفت: اگر چالش‌های عملکرد شناختی در ابتدا ایجاد شوند، تفکر غالب این است که این موضوع نحوه تعامل کودکان با محیط خود را تنظیم می‌کند. آن‌ها ممکن است در کنترل مصرف غذا برای متعادل کردن نیاز‌های انرژی خود چندان خوب عمل نکنند. ممکن است زمانی که گرسنه نیستند غذا بخورند؛ مثلاً وقتی خوراکی‌ بسیار اشتهاآور مانند یک کیک کوچک می‌بینند. عملکرد شناختی پایین در این زمینه رفتار خوردن را تغییر می‌دهد و فرد را مستعد رفتار‌های غذایی ضعیف می‌کند.

با این حال، اگر مشکلات وزن قبل از تغییرات شناختی باشند، ممکن است چربی اضافی التهاب را افزایش دهند که با گذشت زمان، می‌تواند منجر به تغییر در اتصال، ساختار و عملکرد مغز شوند.

با این حال محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند تا دریابند که آیا چاقی منجر به بروز مشکلات شناختی می‌شود یا وجود مشکلات شناختی از ابتدا عامل بروز تغذیه نامناسب و چاقی است.

انتهای پیام/