تاسیس خط تولید داروهای پیشرفته ترک اعتیاد در کارخانه نوآوری آزادی

شرکت داروسازی نانو دارو از شرکت های دانش بنیان مستقر در کارخانه نوآوری آزادی، موفق به تولید نانوداروها و میکروسفرها با به روزترین تکنولوژی‌ها شده است که در درمان اعتیاد موثر است. داروهای دیگر این شرکت همچنین در درمان انواع سرطان ها، بیماری های پوستی و بیماری های نادر مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش بانگ اقتصاد،  وجود تحریم‌ها و مشکلات واردات برخی دارو‌های مهم و حیاتی می‌تواند مشکلاتی برای بیماران ایجاد کند، در این راستا شرکت داروسازی نانو دارو برای کمک به رفع این مشکلات، اقدام به تولید نانوداروهای مختلف کرده است.

نوید گودرزی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیرعامل شرکت داروسازی نانو دارو مستقر در کارخانه نوآوری آزادی می گوید از نظر تکنولوژیکی ما در حوزه ای از تولید دارو فعالیت می‌کنیم که به عنوان سامانه های نوین دارورسانی نامیده می شود. در این زمینه صاحب چند پلتفرم تکنولوژیک هستیم که به همت همکاران ما در  شرکت داروسازی نانو دارو شکل گرفته است.

نانو دارو به دنبال افزایش کارایی و کاهش عوارض دارو است

او معتقد است بسیاری از دارو‌های رایج برای درمان اثربخشی بالایی دارند، اما ممکن است دارای سمیت قابل توجهی بوده و عوارضی در بیمار ایجاد کند. از این رو شرکت داروسازی نانو دارو با فرمولاسیون های نوین، نگاهی جدید به این دارو‌ها داشته و رهایش آن‌ها را هدفمند کرده است و با این کار به اثربخشی بهتر و عوارض کمتر رسیده است. این مسائل موجب شده تا بیمار رضایت بیشتری از مصرف دارو داشته باشد.

گودرزی، نانوذرات پروتئینی، میکروسفرهای پلیمری، کنژوگه های آنتی بادی-دارو (ADC) و مولکول هلی دارویی پگیله را پلتفرم های اصلی این شرکت در تولید دارو برشمرد و تصریح کرد: ما در حوزه‌های درمانی تمرکزمان روی درمان انواع سرطان، ترک اعتیاد به الکل و مواد مخدر، پوست و زیبایی و بیماری های نادر است که از نظر تکنولوژیکی به آن دست یافته ایم.

او ضمن اشاره به مشکلات کشور در سال های گذشته در زمینه تامین این دارو ها گفت: ما تصمیم گرفتیم بخشی از داروهای مورد نیاز کشور که توانایی تولید آن در داخل نبود را تولید کنیم. این داروها محصولاتی بودند که دانش داروسازی بالایی لازم داشتند و در اصطلاح لبه علم بودند.

مدیرعامل شرکت داروسازی نانو دارو تصریح کرد: در هر یک از پلتفرم های تکنولوژیکی مان یک یا دو محصول تولید می‌کنیم و ویژگی مهم آنها این است که هم در داخل ایران و هم در دنیا محصولاتی منحصر به فرد هستند.

100میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور در یکسال گذشته

نوید گودرزی تاکید کرد، داروهای تولیدی ما تنها در یک یا دو شرکت دیگر در جهان به صورت انحصاری تولید می شوند، این موضوع به ما برای فعالیت در بازارهای بین‌المللی کمک زیادی می‌کند. ایم موفقیت باعث شده ما در سال جاری حدود ۱۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید داروهای مشابه خارجی در داخل داشتیم.

او ادامه داد: ما در این شرکت موفق شدیم داروی درمان سرطان را که تاکنون جزء اقلام وارداتی کشور محسوب می شده را به تولید برسانیم. برای مثال نانوداروی ضدسرطان پاکلی‌نب، برای درمان سرطان‌هایی مانند سینه، ریه و پانکراس با تلاش محققان شرکت داروسازی نانو دارو تولید شده است. این نانودارو، با نفوذ به بافت سرطانی، به‌ علت ابعاد نانویی این دارو، اثربخشی آن بالاتر و عوارض جانبی آن کمتر از دارو‌های مشابه است.

گودرزی ماموریت شرکت نانو دارو را تولید دارو‌های پیشرفته در داخل کشور دانست و گفت: ما به دنبال عرضه دارو‌های جدید با قیمت معقول هستیم و تا کنون نیز در این مسیر موفق بوده‌ایم. این ماموریت را همچنان دنبال می‌کنیم و با کادر فنی و تخصصی که داریم روی استفاده از فناوری نانو برای تولید دارو‌های پیشرفته کار خواهیم کرد. شرکت داروسازی نانو دارو هم اکنون 160 اشتغال ایجاد کرده است.

نانو دارو به دنبال بازارهای بیشتر داخلی و خارجی است

مدیرعامل شرکت داروسازی نانو دارو گفت: ما در مسیر تولید داروهای نانو افتخارات بسیاری به دست آورده ایم. برای مثال ما سه سال پیاپی به عنوان شرکت برگزیده صادرات محصولات نانو در کشور انتخاب شدیم و در سه سال گذشته جزو برترین صادرکنندگان صنعت دارو بودیم.

گودرزی اضافه کرد: در سال جاری و در روز ملی صادرات نیز به عنوان صادر کننده نمونه ملی انتخاب شدیم که معتبرترین جایزه کشوری در حوزه صادرات است و نشان دهنده صادرات متنوع، پایدار و موفق شرکت ماست.

او تصریح کرد: ما حداقل سه محصول با بالاترین سطح فناوری معاونت را داریم و سال گذشته هم به عنوان یکی از ۲۰ شرکت برگزیده دانش بنیان از نگاه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتخاب شدیم.

حضور در پارک فناوری پردیس چراغ راه توسعه شرکت های دانش بنیان

مدیرعامل شرکت داروسازی نانو دارو گفت:  ما از سال ۹۳ پذیرش پارک فناوری پردیس را داشتیم ولی با توجه به سیاست های شرکت مبنی بر عدم سرمایه گذاری برای تاسیس خط تولید در آن زمان، افتخار حضور در پارک را نداشتیم. بنابراین در غالب شتابدهنده هنام سرمایه گذاری کرده و در کارخانه نوآوری آزادی به عنوان شعبه پارک فناوری پردیس مستقر شدیم. ما در کارخانه نوآوری آزادی علاوه بر همراهی در راه اندازی این شتاب دهنده، سایت تولید میکروسفر های پلیمری را تاسیس کردیم.

گودرزی افزود: به دلیل های‌تک بودن محصولات، شرکت نانو دارو نیازمند نیروی کار متخصص است و در گذشته دستیابی به این نیروی کار در خارج از تهران، شرکت را با مشکلات فراوانی مواجه کرد. اما حضور ما در کارخانه نوآوری آزادی و حمایت های پارک فناوری پردیس، به ما برای جذب نیروی متخصص کمک زیادی کرد و ما توانستیم یکی از پلتفرم های بسیار با ارزش و سطح بالای تکنولوژیکی خود را در این کارخانه راه اندازی کنیم.

او پارک فناوری پردیس را فضای مناسبی برای رشد و توسعه شرکت های نوپا دانست و تصریح کرد: بسیاری از مسیر های رشد و توسعه در این پارک شکل گرفته است و این به شرکت های دانش بنیان و تحقیقاتی کمک می کند تا مسیر درست را برای رشد و توسعه خود طی کنند. همچنین حضور شرکت های بزرگ و موفق که مسیر مشابهی را برای رشد و توسعه طی کرده‌اند، می تواند چراغ راه شرکت های کوچک و تازه تاسیس برای دستیابی به اهدافشان باشد.

انتهای پیام/