تحقق عملیِ تفکر استراتژیک در گل‌گهر

مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک و سرمایه‌گذاری شرکت گل‌گهر درباره اهمیت و جایگاه این مدیریت گفت: گل‌گهر یک شرکت موفق در زمینه مدیریت استراتژیک است که توانسته اهمیت این موضوع را به خوبی دریابد و در میدان عمل به کار گیرد.

به گزارش بانگ اقتصاد، مهندس علی قناعت با اشاره به اقدامات جدی گل‌گهر در زمینه تدوین چشم‌انداز و استراتژی گفت: اکنون ارزش بازار گل‌گهر بیش از ۱۰۰ برابر شده است و این شرکت تبدیل به بزرگترین نقش‌آفرین در صنایع بالادست زنجیره فولاد شده است.

وی ادامه داد: اگر دچار خطای علت یگانه نشویم، یکی از دلایل توفیق نسبی گل‌گهر در ده سال گذشته برنامه و چشم‌انداز این شرکت بوده است.

قناعت با بیان اینکه این برنامه تمام منابع مالی و توجه مدیریتی را بسیج کرده است، گفت: هم اکنون با درایت مدیران ارشد شرکت توجه به این موضوع مورد توجه جدی است و عزم آن را دارند که با بهره‌گیری از تفکر استراتژیک در افق ۱۴۱۰ برنامه‌ای توسعه‌مدارانه و تحول آفرینانه را مدون کنند تا تجربه افتخارآمیز گسترده‌تری را رقم بزنند.

وی درباره روند تدوین استراتژی‌ها و نحوه هدایت آن گفت: اولین مرحله، تشخیص مسائل است که در آن به شناسایی نقاط تمرکز و پرهیز از تبدیل استراتژی به فهرست آرزوها توجه می‌شود.

مدیر برنامه ریزی استراتژیک گل‌گهر با بیان اینکه در این مرحله، مهم‌ترین مسایل و چالش‌های سازمان که برای حل آن‌ها تلاش شده اما به نتیجه قطعی نرسیده، شناسایی می‌شوند، گفت: بررسی عملکرد شاخص‌های کلیدی، گفتگو درباره مسایل و چالش‌ها، ریشه‌یابی علل ناکامی‌ها، نیازهای آتی و ... از جمله روش‌هایی است که در مرحله تشخیص به کار می‌رود.

قناعت گفت: سرمایه‌گذاری و تحلیل کسب و کار و همچنین برنامه جامع مالی شرکت‌ها نیز مورد تمرکز این مدیریت است، که در حوزه سرمایه‌گذاری و تحلیل کسب و کار، همسو با چشم‌انداز و استراتژی‌های شرکت، ایده‌ها و طرح‌های سرمایه‌گذاری کلان بررسی و ارزیابی می‌شوند تا در صورت داشتن توجیهات فنی و اقتصادی و ایجاد هم‌افزایی با سایر ارکان شرکت به عنوان طرح در سطوح بالاتر پیشنهاد شوند.

وی با بیان اینکه تلاش می‌شود برنامه‌ریزی جامع مالی شرکت‌ها با نگاهی فراگیر صورت بگیرد، گفت: اثرات این سرمایه‌گذاری‌ها در سود شرکت‌های همگروه گل‌گهر که در آن نقش بنگاه مادر را دارد، مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرند تا منابع مالی در بهره‌ورترین حالت در یک افق بلند مدت، مشخص و مدون شوند.

قناعت گفت: پویایی و پیچیدگی مسائل بسیار بالاست و امید داریم این پویایی را در چارچوبی نظام‌مند به یک رویه بهره‌ور تبدیل کنیم که برای این منظور درس آموخته هر واحد در بازه‌های زمانی کوتاه مورد بررسی و توجه متخصصان هر حوزه قرار می‌گیرد و خوشبختانه اهتمام تمامی همکاران بر آن است که حداکثر استفاده را از درس آموخته‌ها داشته باشند و بتوانند انسجام مناسبی را فراهم آورند.

وی درباره عملکرد ۱۰ ماهه اخیر مدیریت استراتژیک گفت: بخشی از تمرکز مدیران ارشد شرکت بر ایجاد هم‌افزایی بیش از پیش بین شرکت‌های فعال در منطقه گل‌گهر است در نتیجه این مدیریت تلاش می‌کند، برنامه‌های خود را در حوزه تدوین استراتژی، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی جامع مالی با تاکید بر مسائل منطقه انجام دهد و با تفکر مدیران ارشد همسو باشد.

قناعت بیان کرد: اندیشه مدیران ارشد شرکت گل‌گهر به عنوان یکی از نقش‌آفرینان اصلی صنعت فولاد کشور، بر محور توسعه استوار است و این مهم از معبر هم‌افزایی و هماهنگی بین شرکت‌های منطقه گل‌گهر به پشتوانه تفکر استراتژیک رهبران ارشد و همچنین انگیزه و همت بالای کارپذیران و پرسنل رقم خواهد خورد، که خوشبختانه این تفکر و همت در سطح مطلوبی گرد هم آمده و امید داریم همچون گذشته آینده گل‌گهر بر مسیر توسعه پایدار، استوار باشد.

انتهای پیام/