تقدیر از از برگزیدگان جایزه بین‌المللی انتقال فناوری در ترکیه

از برگزیدگان جایزه بین‌المللی انتقال فناوری طی مراسمی در شهر آنکارا ترکیه تقدیر به عمل آمد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، یکم آذر ماه ۱۴۰۱ مصادف با ۲۲ نوامبر ۲۰۲۲، طرح انتقال فناوری ساخت دستگاه الکتروریسی (نانوتکنولوژی ) بین کشورهای ایران و مالزی، به عنوان طرح نخست جایزه بین‌المللی انتقال فناوری در سال 2022 میلادی (TTA2022) انتخاب شد.

این جایزه به ارزش ۱۰ هزار دلار آمریکا می باشد که میان طرفین قرارداد برگزیده، تقسیم می‌گردد. جایزه TTA2022 در حاشیه نمایشگاه ملی اختراعات ترکیه (آنکارا) National Patent Fair و با حضور دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی دی-8، رئیس شورای تحقیقات علم و فناوری ترکیه (توبیتاک)، سفرای کشورهای عضو گروه دی-8 و نمایندگان دبیرخانه شبکه تبادل و انتقال فناوری دی-8 به برگزیدگان اهدا گردید.

میلاد صدرخانلو قائم‌ مقام دبیر شبکه تبادل و انتقال فناوری دی-8 موسوم به D-8 TTEN با اشاره به برگزاری مراسم اهدای جایزه TTA2022 گفت: این جایزه به بهترین قرارداد و پروژه انتقال فناوری که در بین اعضای این هشت کشور عملیاتی شده و یا بین یکی از این هشت کشور با یک کشور دیگر اسلامی در سال میلادی جاری منعقد شود، تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: در اوایل دهه نود شمسی، ایران به منظور توسعه همکاری‌های فناورانه بین ۸ کشور عضو سازمان دی۸، پیشنهادی را مبنی بر ایجاد یک شبکه ای با نام شبکه تبادل فناوری دی۸، به سازمان همکاری اقتصادی دی۸ مطرح کرد، با توجه به اینکه این پیشنهاد توسط ایران مطرح گردید دبیرخانه این شبکه را به جمهوری اسلامی ایران واگذار کردند که پارک فناوری پردیس به نیابت از معاونت علمی ریاست جمهوری متولی انجام امور مربوط به دبیرخانه مذکور شد، این دبیرخانه تلاش میکند برنامه هایی را در طول سال انجام دهد تا در نهایت این تبادلات فناوری و همکاری های نوآورانه بین این ۸ کشور توسعه پیدا کند، یکی از این برنامه ها جایزه انتقال فناوری می باشد که به بهترین انتقال فناوری که در سال بین این ۸ کشور انجام شده باشد اعطا میگردد.در سال جاری میلادی، شبکه انتقال فناوری دی ۸ ، سومین برنامه جایزه انتقال فناوری (TTA2022) را اجرا کرد.

در این رابطه طرح های متعددی از ایران، ترکیه، مالزی، اندونزی، پاکستان، امارات، آذربایجان، بنگلادش، افغانستان، لبنان، عراق، کانادا، آمریکا، هند، سوئیس، ایتالیا، کره جنوبی و چین دریافت شد.

ارائه بیش از ۱۰۰ طرح انتقال فناوری از سراسر جهانقائم‌ مقام دبیر شبکه D8-TTEN گفت: امسال ۱۰۳ طرح در این فراخوان ثبت‌نام اولیه انجام داده و اقدام به خود اظهاری طرح‌های خود برای دبیرخانه نمودند. بعد از ارزیابی اولیه طرح ها در معرض داوران تخصصی ایرانی و ترکیه‌ای قرار گرفتند. ارزیابی تخصصی در شاخص های سطح فناوری، دانش انتقال فناوری، حجم مالی انتقال فناوری، مدت زمان طرح و نرخ بازگشت سرمایه انجام شده است.

وی ادامه داد طرح های نهایی در حوزه های نانوفناوری، فناوری اطلاعات، کشاورزی، الکترونیک و میکرو الکترونیک، تجهیزات پزشکی، هوش مصنوعی، بایوتکنولوژی، صنعت آموزش و عمران بودند که در نهایت بعد از داوری تخصصی، طرح برگزیده «انتقال فناوری مربوط به انتقال فناوری ساخت دستگاه الکتروریسی بین ایران و مالزی» به عنوان طرح نخست جایزه TTA2022 انتخاب شد.گفتنی است، این دوره به میزبانی شورای تحقیقات علم و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) در کشور ترکیه (آنکارا) برگزار گردید.

حسن ماندل رئیس سازمان علم و فناوری ترکیه پیشرفت پروژه های فناورانه کشورهای اسلامی را چشمگیر دانست وی ابراز امیدواری کرد که طرح های فناوری پیشنهادی کشورهای اسلامی در حال توسعه می‌باشد.

هدف از برگزاری این رویداد، تشویق کشورها به همکاری‌های فناروانه و انتقال فناوری است که با توجه به ظرفیت بالایی که در این هشت کشور اسلامی وجود دارد، در اثر افزایش هم افزایی و مشارکت فناوران کشورها با یکدیگر، می تواند منجر به رشد توسعه اقتصادی در کشورهای مذکور شود.

انتهای پیام/