تلاش برای رفع موانع تولیدی حوزه درودگری و مبلمان‌سازی با فناوری و نوآوری

شبکه فن بازار ملی ایران و اتحادیه درودگران و مبلمان‌سازان شهرستان پردیس با هدف رفع موانع تولید و مانع زدایی در حوزه درودگری و مبلمان‌سازی با استفاده از فناوری‌های و نوآوری‌ها، تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، «محمد صالح خالقی» دبیر شبکه فن بازار ملی ایران و «مسعود اقتداری» رئیس اتحادیه درودگران و مبلمان‌سازان شهرستان پردیس تفاهم‌نامه همکاری در محل پارک فناوری پردیس منعقد کردند.

در ابتدای مراسم امضا تفاهم‌نامه محمدصالح خالقی در خصوص فعالیت‌های پارک فناوری پردیس و چشم انداز ۱۰۰۰ هکتاری و پروژه‌های فرا پارکی و ملی پارک توضیحاتی داد و گفت: شبکه فن بازار ملی ایران با استفاده از ابزارهای همرسانی خود همچون فن‌بازارهای منطقه‌ای و تخصصی، شبکه کارگزاران تجارت فناوری، سایت شبکه فن‌بازار ملی ایران به عنوان بانک اطلاعات فناوری کشور و همچنین ابزارهای دیگری چون بات رفع نیاز و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری تاکنون توانسته است در جهت احصا و رفع نیازهای فناورانه کشور و جذب سرمایه فعالیت‌های تاثیر‌گذاری انجام دهد.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران در مورد موضوع تفاهم‌نامه اظهار داشت: درودگری و مبلمان‌سازی از چند جهت مورد توجه پارک فناوری پردیس و شبکه فن بازار ملی ایران است. ابتدا از این جهت که شهرستان پردیس به عنوان یکی از قطب‌های اصلی حوزه درودگری در کشور شناخته می‌شود. همچنین فعالیت‌های مشخصی در جهت توسعه فناوری و بازار این حوزه اتفاق نیافته است. بنابراین با پیگری فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده امکان تاثیرگذاری در جهت توسعه، در این حوزه وجود دارد.

در ادامه این مراسم «مسعود اقتداری»، رئیس اتحادیه درودگران و مبلمان‌سازان شهرستان پردیس هم با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان اعلام کرد: در یک سال گذشته طی بازدیدها و جلسات مستمر جهت شروع همکاری با پارک فناوری پردیس توانستیم به ادبیاتی مشترک و کارگشا جهت استفاده از ظرفیت‌های فراوان این مجموعه به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور و منطقه غرب آسیا برسیم که منجر به عقد این تفاهم‌نامه شد.

اقتداری در ادامه به ظرفیت‌های این حوزه در شهر پردیس اشاره کرد و افزود: بالغ بر ۴۰۰۰ واحد تولیدی مستقر در پردیس عضو اتحادیه درودگران و مبلمان‌سازان هستند که به عنوان بزرگترین اتحادیه صنعتی شهر پردیس، فعالیت می‌کند.

رئیس اتحادیه درودگران و مبلمان‌سازان بیان کرد: ظرفیت اشتغال‌زایی این حوزه حدود ۹ درصد اشتغالزایی کشور است. صنعت خودرو نیز در حدود همین مقدار ظرفیت اشتغال‌زایی در کشور دارد. همچنین از موارد دیگر این حوزه اهمیت این موضوع در حوزه صنایع دستی است؛ که از اولویت‌های اشتغال‌زایی منطقه‌ای است.

وی ادامه داد: نیازهای اصلی این حوزه شامل مواردی چون مواد اولیه، خط تولید، فروش و بسته‌بندی و ارسال است که ورود نوآوری به چرخه فعالیت این حوزه می‌تواند باعث ایجاد تحول شده و کمک فراوانی در راستای شعار امسال در جهت رفع موانع تولید و موانع‌زدایی ایفا کند.

همچنین در این مراسم «سجاد عباسی فشمی» دبیر نمایشگاه اینوتکس از تاثیرِ نگاه نوآورانه داشتن نسبت به موضوعات کشور توسط اجزای مختلف از جمله صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های حقوقی و... در خصوص نوآوری منطقه‌ای و توسعه مناطق نوآوری گفت و اضافه کرد: همانطور که از عنوان اکوسیستم یا زیست‌بوم مشخص است، همه این بازیگران این حوزه از هم تاثیر می‌گیرند و می‌توانند باعث توسعه و رشد موضوعات یا منطقه نوآورانه شوند.

دبیر نمایشگاه اینوتکس در ادامه بیان کرد: یکی از فعالیت‌هایی که در نمایشگاه اینوتکس در جهت همرسانی عرضه و تقاضای فناورانه انجام می‌شود برگزاری رویدادهای نیاز محور (ریورس پیچ) است، که هر ساله با همکاری شبکه فن‌بازار ملی ایران برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در دوره‌های گذشته نمایشگاه اینوتکس رویدادهای نیاز محور در حوزه‌های خودروسازی، بانک و... با همکاری شبکه فن‌بازار ملی ایران برگزار شد که نتایج خوبی در جهت همرسانی عرضه و تقاضا فناورانه در صنایع کشور در پی داشت. این رویدادها سهم پررنگی از 18 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده در اینوتکس را داشتند.

«صفر نواده» مدیر عامل شرکت «کاریز اعتماد» کارگزار تجارت فناوری شبکه فن‌بازار ملی ایران و کارگزار برگزاری رویداد ریورس پیچ درودگری و مبلسازی در این مراسم حضور داشت و گفت: مهمترین مشکل در جهت ورود تکنولوژی به صنایع سخت وجود موانع بروکراتیک است که با ارتباط مستقیم با صاحبان صنایع می‌توان از این مانع عبور کرد.

لازم به ذکر است که امسال رویداد ارائه نیازهای درودگری و مبلمان‌سازی در نمایشگاه اینوتکس با همکاری شبکه فن‌بازار ملی ایران و کارگزاران این شبکه برگزار می‌شود و صاحبان صنایع با حضور در این رویداد نیازهای فناورانه خود را در اختیار اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور جهت رفع آنها قرار می‌دهند تا همکاری‌های مشترک بین صاحبان نیاز و رفع کنندگان نیاز ایجاد شود.