کد خبر: 145
دوشنبه , 29 دی 1399 - 04:11
جزییات ورود برنج به بورس کالا

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: برای ورود برنج به بورس کالا، انبارهایی در نظر گرفته شده و اکنون ما یک انبار در مرحله پذیرش داریم.

بانگ اقتصاد، اکبر میرزا پور، سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران ، در رابطه با صحبت های اخیر وزیر اقتصاد مبنی بر ورود برنج به بورس کالا، اظهار کرد: بورس کالا اقداماتی را در زمینه انجام داده است و به همین منظور  جلسات متعددی بین بورس کالا ، فعالان بخش کشاورزی ، فعالان بخش خصوصی برنج از استان های( گیلان و مازندران)  و نمایندگان جهاد کشاورزی برگزار شده است.

او بیان کرد: برای ورود برنج به بورس انبارهایی در نظر گرفته شده به گونه ای که اکنون ما یک انبار در مرحله پذیرش داریم علاوه بر آن در تلاشیم تا مجوز های لازم را به منظور راه اندازی این کالا در بورس اخذ کنیم.

میرزا پور گفت: بورس کالا آمادگی لازم را برای حضور این کالا در تابلوی معاملاتی خود دارد، اما اینکه چه مدت زمانی طول می‌کشد تا این مجوز تایید شود بستگی به نهاد‌های متولی اعم از وزارت اقتصاد و وزارت جهاد کشاورزی دارد.

او درباره حضور شالیکاران به منظور فروش محصولشان در بورس کالا، تصریح کرد: اوراق کالایی در اصل ابزاری هستند که بیشتر به کار کشاورزان می‌آیند، این سیستم در اصل بورس را به سمت مباحث کشاورزی کشانده است این امر به بحث تولید کمک می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران در رابطه با اینکه این امر فقط مخصوص به برنج‌های داخلی است یا وارداتی‌ها هم در بر می‌گیرد، گفت: سازو کار معاملات اوراق کالایی علی الحساب برای سیستم تولیدات داخلی  است، اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که اکنون این امکان در بورس کالا  وجود دارد در  رابطه با برنج‌های وارداتی هم در صورتی که مجوز‌های لازم داده شود اقدامات لازم را  انجام دهیم.