کد خبر: 629
شنبه , 02 بهمن 1400 - 19:09
درمان و پیشگیری دیابت بایو دایاب

مراسم رونمایی از محصول جدید شرکت دانش بنیان تک ژن زیست با نام «بایو دایاب» برگزار شد.

به گزارش بانگ اقتصاد، مراسم رونمایی از محصول جدید شرکت دانش بنیان تک ژن زیست با «نام بایو دایاب» صبح روز جمعه با حضور محمود مقتدایی رئیس هیئت مدیره، مریم تاج آبادی ابراهیمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تک ژن زیست، سعید کلباسی رئیس انجمن دیابت ایران، امیر کامران نیکوسخن مدیر عامل انجمن دیابت ایران و رامین طلایی عضو انجمن گوارش و کبد ایران در ساختمان مرکزی این شرکت برگزار شد.

رئیس هیئت مدیره تک ژن زیست در جمع خبرنگاران ضمن تشریح چگونگی ساخت این محصول اظهار کرد: این شرکت از سال ۱۳۸۳ با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته تولید نسبت به بومی سازی دارو ها بر بستر پروبیوتیک اقدام کرده است.

وی تاکید کرد: این محصول برای اولین بار به همت متخصصین داخلی و در شرایط سخت تحریم تولید شده است که می تواند برای انواع بیماری های دیابت نوع یک و دو بارداری و افراد در مرحله پیش دیابت مفید واقع شود.

وی خاطر نشان کرد: پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که با متوازن کردن جامعه میکروبی بدن اثرات مفید خود را اعمال می‌کنند و این اثرات مفید بسته به نوع میکروارگانیسم، دوز مصرف، مدت زمان درمان و روش استفاده متفاوت است. پروبیوتیک‌ها با تأثیر بر روی میکروبیوتای دستگاه گوارش شرایط متابولیک بدن ازجمله دیابت را تغییر داده و سبب بهبود وضعیت متابولیسمی میزبان می‌شوند.

رئیس هیئت مدیره تک ژن زیست در خصوص نتایج مطالعات بالینی این داروی مکمل تاکید کرد: در مطالعه بالینی انجام شده توسط Firouzi S و همکاران بر روی ۱۳۶ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲، سویه‌های پروبیوتیکی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس لاکتیس، لاکتوباسیلوس کازئی، بیفیدوباکتریوم لانگوم، بیفیدوباکتریوم بیفیدوم و بیفیدوباکتریوم اینفنتیس به مدت ۱۲ هفته به بیماران تجویز شد و نتایج قابل توجه و معنا‌داری به صورت کاهش انسولین ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین (HOMA-IR) و کاهش HbA1c مشاهده شد.

وی ادامه داد: در یک مطالعه بالینی بر روی جمعیتی از بیماران مبتلا به دیابت بارداری با تجویز لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس کازئی و بیفیدوباکتریوم بیفیدوم به مدت ۶ هفته تأثیرات بسیار مثبت روی کنترل قند خون ناشتا و سطح سرمی انسولین، بهبود فاکتور‌های هموستاز HOMA-IR (مقاومت به انسولین) و HOMA- β (عملکرد سلول های بتا پانکراس)، کاهش معنا دار سطح تری‌گلیسیرید و VLDL در خون بیماران دیابتی مشاهده شد.

مقتدایی افزود: مطالعات بالینی نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های پروبیوتیک حاوی باسیلوس کواگولانس به مدت ۹ ماه در زنان باردار، باعث کاهش معنی‌دار سطوح انسولین سرمی و افزایش درجه QUICKI (Quantitative insulin sensitivity check index) می‌گردد.

وی خاطر نشان کرد: در تحقیق دیگری مشخص گردید که مصرف نان سین بیوتیک حاوی باسیلوس کواگولانس به مدت ۸ هفته در بیماران مبتلا به دیابت، با تأثیر بر متابولیسم انسولین به‌صورت معنی‌داری سبب کاهش سطوح انسولین سرمی می‌شود. همچنین در مطالعه‌ای که بر ۶۲ بیمار دیابتی ۳۵-۷۰ ساله انجام‌شده است، مشخص گردید که مصرف غذای سین بیوتیک حاوی باسیلوس کواگولانس به مدت ۶ هفته تأثیرات معنی‌داری بر کاهش سطح انسولین سرمی و hs-CRP داشته و افزایش سطوح پلاسمایی گلوتاتیون و اسید اوریک دارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تک ژن زیست در خصوص مزیت های این دارو نسبت به محصولات مشابه خارجی گفت: فرآیند خشک‌کردن این محصول با روش فریزدرایینگ یا خشک‌کردن در سرما و تحت خلأ صورت می‌گیرد که در آن از حرارت استفاده نمی‌شود. از این رو علاوه بر افزایش قدرت زنده‌مانی، تمامی ویژگی‌های سطحی باکتری حفظ‌شده و پروتئین‌های آن بدون تغییر باقی می‌مانند.

سویه های استفاده شده در این محصول در مطالعات بالینی در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس نوع ۲ نتایج بسیار امید بخش در جهت بهبود علائم دیابت نشان داده است.

وی در پایان در باره دریافت تاییدیه های بین المللی اروپایی و امریکایی همچنین صادرات این محصول در شرایط تحریم تاکید کرد: دریافت تاییدیه های مختلف از اروپا و امریکا پروسه ای زمان است اما این شرکت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا دو سال آینده تاییدیه های مورد نظر را دریافت نماید؛ اما همانگونه که می‌دانید در حال حاضر دیگر محصولات این شرکت به کشورهای همسایه عرضه شده است که تاییدیه سازمان های غذا و دارویی آن کشورها را گرفته است و بدون شک این محصول نیز به این کشورها عرضه خواهد شد.

انتهای پیام/