رونمایی از 7 محصول شرکت ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار

همزمان با ایام دهه فجر، شرکت دانش بنیان ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار (ZFZ) یکی از شرکت های پارک فناوری پردیس از ۷ محصول جدید خود با حضور ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی کرد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، همزمان با ایام دهه فجر، شرکت دانش بنیان ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار (ZFZ) از ۷ محصول جدید خود با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیمان صالحی، معاون تجاری­سازی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیر علی حمیدیه، دبیر ستاد سلول­های بنیادی، عباسعلی کریمی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی و سایر مقامات دولتی رونمایی کرد. از این ۷ محصول، ۳ محصول در رابطه با کوچک مولکول­های شیمیایی و ۴ محصول دیگر در رابطه با جوهرهای زیستی مورد استفاده در دستگاه­های چاپگر زیستی است.

معرفی محصولات رونمایی شده

ماده MTT یکی از پرمصرف­ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمون سمیت سلولی برای تعیین میزان سمیت سلول­های مختلف در آزمایشگاه­های زیستی و سلولی است. این ماده که تا پیش از این به عنوان یک ماده مهم همواره به صورت وارداتی در اختیار مراکز پزشکی، بیمارستانی، دانشگاهی و پژوهشگاهی قرار می­گرفت، اکنون به صورت کامل در این شرکت بومی­سازی شده است.

ماده دیگر، ترکیب آمینوتیازول است که سالانه بیش از ۳ میلیون دلار صرف واردات آن می­شود و به عنوان یک ماده حدواسط دارویی بسیار مورد توجه است. این شرکت توانسته است فرایند تولید مشتقات مختلفی از این ماده را بومی­سازی نماید.

هم­چنین، ماده کربودی­ایمید محلول در آب (EDC)یک ماده شیمیایی بسیار پراستفاده در صنایع پزشکی، شیمی و بیوتکنولوژی است که برای اتصال مولکول­های زیستی از جمله پروتئین­ها، پلیمر­ها و داروها به سطح یک بستر یا یک داربست استفاده می­شود. فرایند بومی­سازی این ماده نیز با موفقیت در شرکت پایان یافته است و به زودی منتظر ورود این محصول به بازار خواهیم بود.

چهار محصول جوهر زیستی این شرکت که با هدف ایجاد یک بستر کشت برای سلول­های مختلف، مطالعه برهم­کنش میان سلول­ها و ماتریس پلیمری و جایگزین بخش­های آسیب­دیده بافت­های بدن رونمایی شدند نیز از جمله محصولات مهم در زمینه مهندسی بافت محسوب می­شوند. قیمت این محصولات حدود ۳۰-۲۰ درصد مشابه محصول خارجی است. این مواد به عنوان مواد هوشمند که توانایی تشکیل ساختارهای ژل­شونده را در حضور نور فرابنفش دارند، به عنوان ماده اولیه (جوهر زیستی) چاپگرهای زیستی مورد استفاده قرار می­گیرند.

شرکت دانش بنیان ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار (ZFZ)  با هدف ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی و تهیه مواد واسطه آزمایشگاهی از سال ۹۶ شروع به فعالیت نمود. بهره‌گیری از دانش متخصصین در حوزه‌های مختلف زیستی و مهندسی در بخش تحقیق و توسعه شرکت منجر به گسترش دامنه فعالیت در مدت زمان کوتاهی گردیده و در حال حاضر این شرکت توانایی تولید بیش از ۱۲۰ ماده شیمیایی را داراست.