صرفه‌جویی ۵۰۰ میلیارد تومانی با حذف فرآیند کاغذی انتشار آگهی در روزنامه‌ها

هیأت وزیران، آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) را مورد تصویب قرار داد که از جمله مهمترین مفاد آن، بهره گیری از امضای الکترونیکی، انجام معاملات و انتشار فراخوان ها بر بستر ستاد و بالطبع حذف کاغذ و رویه های سنتی و موازی است.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، هیأت محترم وزیران آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) را تصویب و به شماره ۱۳۶۱۵۹/ت۵۵۲۸۹ه‍ مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ ابلاغ ئمود. از جمله مهمترین مفاد این مصوبه می توان به بهره گیری از امضای الکترونیکی، انجام معاملات و انتشار فراخوان ها بر بستر ستاد و بالطبع حذف کاغذ و رویه های سنتی و موازی و همچنین حذف آگهی روزنامه برای مزایده ها و مناقصه ها اشاره داشت.

بر اساس ماده ۱۳ این تصویبنامه، دستگاه های مشمول سامانه مکلفند با انجام معاملات در بستر این سامانه، از انجام معامله ذیل قوانین، دستورالعمل ها و آئین نامه مرتبط به صورت کاغذی اجتناب نمایند. بررسی ‌ها نشان می ‌دهد بهره برداری از قابلیت تجهیز اسناد الکترونیکی به امضای الکترونیکی (اسناد پیشنهاد پاکت ­های ب و ج) برای امور اجرایی و نظارتی و نیز حذف کاغذ و رویه‏ های سنتی و موازی، منجر به حذف حدود یک میلیارد برگ کاغذ و ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری در سال و به تبع آن کاهش مصرف کاغذ و ارزبری مربوط، حذف عملیات چاپ و اسکن مربوط، کاهش حمل‏ و نقل، کاهش مصرف سوخت و پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست و از همه مهم‏ تر سهولت امور کاربران بخش خصوصی و دولتی خواهد شد.

همچنین، طبق ماده ۱۴ این تصویبنامه، مبنی بر مکفی، معتبر و مورد پذیرش بودن انتشار الکترونیکی فراخوان ها از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، باید از انجام آن بصورت کاغذی خودداری گردد و لذا دیگر نیازی به درج آگهی روزنامه در روزنامه­ های کثیرالانتشار نخواهد بود. بر اساس برآوردهای انجام شده در معاملات منتشر شده در سامانه و تخمین هزینه­ های حداقلی دو نوبت چاپ آگهی در روزنامه­ های کثیرالانتشار، پیش بینی می­ گردد حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان در هزینه ­های دولت جهت چاپ آگهی صرفه جویی صورت پذیرد. همچنین طبق بررسی­ های انجام شده، حداقل یک هفته در فرآیند زمانی چاپ آگهی مشتمل بر تکمیل فرم درخواست آگهی و تکمیل مدارک آگهی و نیز ارسال درخواست و اخذ تأییدیه و مجوزهای لازم تا درج دو نوبت آگهی در روزنامه­های کثیرالانتشار صرفه جویی می­ گردد.

علاوه بر موارد فوق الذکر، این مهم باعث می­ شود با قابلیتی که در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت جهت اعلام و انتشار کلیه معاملات مشمول سامانه ایجاد شده است، کاربران بخش خصوصی اعم از مناقصه ­گران و مزایده­ گران بدون نیاز به ثبت نام و صرف هزینه بتوانند کلیه اطلاعات معاملات منتشر شده در سامانه را مشاهده نموده و در سراسر کشور از این اطلاعات بهره مند گردند.

جهت دریافت متن کامل آئین نامه “نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)”، اینجا کلیک نمایید.