طرح صیانت مورد تأیید سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیست

هفتمین نشست خبری دوره‌ی ششم هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان با محوریت موضوعاتی از جمله پیشنهادها و انتظارات از دولت سیزدهم و وزیر ارتباطات دولت جدید، توافق نصر تهران درباره‌ی اینماد و فعالیت‌های نصر تهران در مورد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در ابتدای این نشست، حسین اسلامی، رئیس این سازمان با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برنامه‌های آقای زارع‌پور را بررسی کردیم و در همین رابطه، کمیسیون اینترنت با هماهنگی هیأت مدیره بیانیه‌ای صادر کرد. برنامه‌ها و رزومه‌ی ایشان را بررسی کردیم و به زودی بیانیه‌ای در این زمینه منتشر می‌کنیم.

او افزود: ما با دقت و نگاه مطالبه‌گرانه برنامه‌های وزیر پیشنهادی را بررسی کردیم. جدا از شخص وزیر ارتباطات، نیازمند نگاه هیأت دولت به وزارتخانه‌ای هستیم که می‌تواند منشاء تحول باشد. در تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی، نیاز است تا مدیران ارشد فناوری در بالاترین سطوح مدیریتی حضور داشته باشند تا بتوانیم اختلال موجود در مورد فناوری‌های نوظهور را پشت سر بگذاریم.

اسلامی تاکید کرد: اگر نگاه کلی به وزیر پیشنهادی ارتباطات مثبت است، بهتر است رای اعتماد به ایشان در مجلس با حداکثر آراء اخذ شود تا در عملکرد ایشان هم تاثیرگذار باشد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با بیان اینکه در دولت سیزدهم ارتباطات ما تنها محدود به وزارت ارتباطات نخواهد بود، گفت: با بسیاری از نهادهای دیگر مانند وزارت صمت، بانک مرکزی و حتی وزارتخانه‌هایی که تاکنون ارتباط کمتری با آنها داشته‌ایم به صورت متشکل در ارتباط خواهیم بود و نگاه تحول دیجیتال را با کمک صنف و متختصصان در دولت دنبال می‌کنیم.

او افزود: بر این باوریم که دولت نباید این حوزه را به یک معاونت علمی و فناوری و وزارت ارتباطات محدود کند و باید در کل دستگاه دولتی اتفاقات متناسبی رخ دهد و برای تحقق این موضوع، اعلام آمادگی می‌کنیم و طبیعتا بسیار فعالانه عمل خواهیم کرد.

امکان برگزاری بخش‌هایی از الکامپ به صورت آنلاین

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نمایشگاه الکامپ 1400 گفت: ما منتظر نظرات ستاد ملی کرونا و نتیجه‌بخشی واکسیناسیون هستیم و هر زمانی که برای صنف زمان مطلوبی باشد، متناسب با شرایط جدید اقدام خواهیم کرد. در مورد سلامت اعضای صنف با کسی تعارف نداریم. فعلا نمی‌توانیم هیچ زمان قطعی را اعلام کنیم اما پیگیر مطالبات صنف هستیم تا در شرایط مناسب بتوانیم نمایشگاه الکامپ را برگزار کنیم.

او ادامه داد: حتی اگر لازم بود، بخش‌های مختلفی از الکامپ را به صورت جداگلانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرا خواهیم کرد.

اسلامی در توضیحات بیشتری گفت: تجربه به ما نشان داده است برگزاری یک نمایشگاه فیزیکی به صورت آنلاین بازخورد مناسبی ندارد و موجب به وجود آمدن مشکلاتی می‌شود. البته برخی از بخش‌های جانبی نمایشگاه الکامپ مانند الکام تاکز و الکام پیچ می‌تواند به صورت آنلاین برگزار شود. چرا که ظرفیت این بخش‌ها در بخش آنلاین به قوت خود باقی خواهند ماند.

اصلاح طرح صیانت به معنی تایید آن نیست

رئیس هیأت مدیره‌ی نصر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بیان کرد: نصر تهران چندین نفر از اعضای خود را به همراه مشاور حقوقی سازمان مامور کرد تا در جلسات متعددی با نمایندگان مجلس موضوع را تبیین کنند؛ با کمیسیون صنعت که الان در غیاب کمیسیون فناوری متولی این حوزه است، با کمیسیون فرهنگی که پیشنهاددهنده بود و همچنین با مجموعه‌هایی از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس و حتی مرکز ملی فضای مجازی تعامل‌هایی برقرار کردیم.

او در توضیحات بیشتری گفت: تمام کسانی که در چهارچوب قانون از مطالبه‌گری‌ها حمایت می‌کنند، باید مورد حمایت واقع شوند، ما نظر خود را در بیانیه‌های قبلی خطاب به نمایندگان مجلس مطرح کردیم و نامه‌ای سرگشاده نیز خطاب به ریاست محترم جمهور منتشر کردیم. در حال حاضر هم علی‌رغم تمام انتقادات، به دنبال حفظ منافع صنف هستیم.

اسلامی تاکید کرد: تصویب چنین قانونی مورد تایید صنف نیست و اگر ما برای اصلاح آن همراهی می‌کنیم، به معنای تایید کلیات نیست. ضمن انتقاد به کلیات وظیفه خودمان می‌دانیم که در راستای منافع اعضای صنف بهبودهایی را در روند تصویب نهایی ایجاد کنیم.

او همچنین به رویکرد وزیر پیشنهادی دولت جدید درباره‌ی طرح صیانت اشاره کرد و افزود: وزیری که در مظان رأی اعتماد است، بعید است با طرح صیانت از فضای مجازی مخالفت جدی داشته باشد. آن هم در حالی که اکثریت نمایندگان مجلس با این طرح موافقت کرده‌اند.

اسلامی ادامه داد: آنچه تابه‌حال ما از مشی عیسی زارع‌پور متوجه شده‌ایم این است که او اعتقاد دارد بعد از استقرار در جایگاه وزارت لایحه‌ای در اینباره تبیین کند. چنانچه ما نیز قبلا این پیشنهاد را مطرح کرده‌ بودیم. تاکنون جلسه‌ای با وزیر پیشنهادی نداشتیم، بنابراین بهتر است خودشان مورد طرح صیانت اعلام موضع کنند.

او به دغدغه‌های موجود در رابطه با طرح صیانت نیز اشاره کرد: دغدغه‌های طرح صیانت را می‌فهمیم و مخالف همه‌ی آن نیستیم، اما این طرح با شکل فعلی دغدغه‌ها را رفع نمی‌کند و موجب اعتبار دولت هم نمی‌شود. معتقدیم هرکس جای وزیر ارتباطات بنشیند نمی‌تواند اقدامات لازم و متناسب درباره‌ی این طرح را به شیوه‌ای که اکنون مطرح شده انجام دهد.

به دنبال تسهیلگری هستیم

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به موضوع اجباری شدن دریافت اینماد برای کسب‌وکارهای آنلاین گفت: برخی می‌گویند نظام صنفی قصد ایجاد تفاهمی را دارد که به ضرر اعضای صنف است؛ این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد. تفاهمی در دو سال گذشته و در نصر کشور انجام گرفته بوده است. ما به دنبال تسهیلگری هستیم، موضوعات قانونی به قانونگذار مربوط است و تفسیر قانون هم متوالیان خود را دارد.

او افزود: ما در سازمان نظام صنفی نه قانونگذاریم و نه مفسر. البته موضع نهاد صنفی تسهیلگری در کار کسب‌وکارها است.

اسلامی در ادامه از پیگیری از سازمان برای تاسیس یک IT tower در منطقه ۲۲ تهران خبر داد و گفت: معتقدیم با شرایط مناسب اقتصادی برخی از شرکت‌های نصر و برخی از اعضای حقیقی آن می‌توانند کنار یکدیگر جمع شوند و اولین IT tower مناسب را در تهران به شکلی متفاوت از آنچه تاکنون بوده، ایجاد کنند. نگاه این است که مجموعه‌های کوچک و متوسط بتوانند وارد دارایی ملکی شده و در منطقه مناسبی مستقر شوند.

او همچنین به ثبت نام در کمیسیون‌های نصر تهران هم اشاره کرد و افزود: معتقدیم تمامی اعضا باید حداقل عضو یک کمیسیون تخصصی باشد و با توجه به رسته‌ی ایجاد شده، ارتباط کمیسیون‌ها با هیأت مدیره به نسبت قبل قوت بیشتری بگیرد.