کد خبر: 441
شنبه , 06 آذر 1400 - 21:06
محله جلفا،محله ارامنه

محله جلفا یکی از زیباترین مناطق دیدنی اصفهان می باشد که در میان میدان جلفا، هتل جلفا و کلیسا وانک قرار گرفته است.

به گزارش بانگ اقتصاد  به نقل از جهانی پرس، محله جلفا منطقه سکونت ارامنه می باشد و از پرتردد ترین جاهای دیدنی اصفهان بوده و به محله اروپایی اصفهان مشهور است.جلفا با معماری دست نخورده قدیمی به یکی از مشهور ترین مناطق اصفهان تبدیل شده است.

در این منطقه تمامی گرایش های دین مسیحیت از جمله کاتولیک‌ ها، پروتستان و ارتدوکس زندگی می کنند. در حدود 400 سال پیش یعنی در دوره ی شاه عباس صفوی ارمنی های اصفهان از کناره رود ارس تا زاینده رود کوچ نموده و در این محله ساکن شده اند.

ارمنی‌های تاجر که زمانی به اجبار به اینجا آمدند و شروع به ساختن دوباره کردند و نه تنها زندگی از دست رفته را بازیافتند و آفریدند که چیزهایی را هم به اصفهان و ایران اضافه کردند.

مانند: اولین چاپخانه و اولین کتاب چاپی در ایران، اولین عکاسخانه‌ ها، اولین مدرسه‌ های مدرن، اولین دوچرخه، اولین کارخانه لیمونادسازی، موسیقی کلاسیک و بهتر از همه، آداب و رسوم زیبای‌ شان.

جلفا محله‌ ای متفاوت در اصفهان است،این را از کوچه‌های پر پیچ و خم و سنگفرش‌ شده‌اش، از ساختمان‌ های آجری و قدیمی‌ اش و حتی از مغازه‌ های آراسته‌ اش می‌توان فهمید.

در سال‌ های اخیر جلفا به یکی از توریستی‌ ترین محله‌ های اصفهان تبدیل شده است و دانشکده‌ های دانشگاه هنر اصفهان هم در خانه‌ های تاریخی این محله چون خانه مارتا پیترز و مدرسه فرانسوی‌ ها استقرار یافته‌ اند و همین سبب شده تا جلفا و میدان مربعی شکلش که متعلق به دوران صفوی است محل استراحت و وقت‌ گذرانی آن‌ ها باشد.