هر چیزی به علی(ع) برنگردد به اصل خود برنگشته است

آیت ­الله کاظم صدیقی در جلسه­‌ای که به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور تعدادی از رؤسای کل دادگستری­‌های استان­ها و مسئولین دستگاه قضایی با هدف تبیین برنامه­‌های بنیاد بین­‌المللی غدیر و اولین همایش ملّی عدالت از منظر امیرالمؤمنین(ع) برگزار گردید اظهار داشت: امیرالمؤمنین(ع) بعد از رسول گرامی اسلام(ص) برترین الگوی عدالت برای بشریت است.

به گزارش خبرنگار بانگ اقتصاد، دبیرکل بنیاد بین ­المللی غدیر گفت: هرچیزی به علی(ع) برنگردد به اصل خود برنگشته است و اصل و فرع در عدالت امیرالمؤمنین(ع) خلاصه می‌­شود.

وی افزود: یکی از ارکان اساسی در زندگی انسان­ها عدل است که زیربنای زندگی توأم با آرامش را رقم می­زند و بشریت امروز با داشتن گنجینه­ای مانند امیرالمؤمنین(ع) ، حکمرانی عادلانه را باید سرلوحه خود قرار دهد همانطور که علی(ع) در فرمان حکومتی خود به مالک اشتر، حق و عدالت را مورد تأکید قرار می­دهند .

عضو شورایعالی قضایی کشور در ادامه افزود: بنیاد بین­المللی غدیر یکی از موفقیت­هایش برگزاری همایش­های علمی، پژوهشی و جشنواره­های فرهنگی، هنری در داخل و خارج از کشور است. و در این سال­های طولانی از حیات بابرکتش انصافاً خوش درخشیده است و در همایش علمی عدالت از منظر امیرالمؤمنین(ع) نیز که با همکاری قوه قضاییه و با همت دادگستری کل استان مرکزی، دانشگاه اراک، دانشگاه امام صادق(ع) و تعداد دیگری از دانشگاه­های برتر کشور برگزار می­نماید، هدفش تبیین راه­های توسعه عدالت علوی است و بنیاد غدیر با پرچمداران برپاکننده عدالت در سطح جامعه مناسبات خوبی دارد. و در این باره اولین رونق فضای غدیر در کشور، شناساندن امیرالمؤمنین(ع) و عدالت آن حضرت در جامعه است .

در ادامه دکترحسین ظریف­ منش مدیر عامل بنیاد بین­ المللی غدیر با اشاره به اینکه بنیاد بین­المللی غدیر نهادی مردمی، مذهی و اجتماعی است اظهار داشت: پس از چندین سال پیگیری بنیاد در مورد نامگذاری دهه امامت و ولایت و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از عید سعید قربان تا عید سعید غدیر به عنوان « دهه امامت و ولایت» در تقویم رسمی کشور ثبت گردید .

قائم مقام دبیر کل بنیاد بین­المللی غدیر در ادامه افزود: برگزاری ده­ها هزار برنامه در زمینه گرامیداشت دهه ولایت و عید سعید غدیر از جمله برگزاری ده­ها همایش علمی و کنگره بین­المللی و جشنواره­هایی نظیر شعر، خوشنویسی، هنرهای تجسمی و برگزاری مسابقات علمی و فرهنگی از جمله برنامه ­های دهه امامت و ولایت سال جاری است .

ظریف ­منش در ادامه افزود : طبق هماهنگی­های به عمل آمده با سازمان صدا و سیما، رسانه ملّی علاوه بر تولید و پخش برنامه­های معرفتی در حوزه غدیر نظیر: نشست­های علمی، مسابقات علمی و ... ، جشن­های غدیری و مراسم­های بزرگداشت دهه ولایت در داخل و خارج از کشور را پوشش خواهد داد .

مدیر عامل بنیاد بین ­المللی غدیر همچنین گفت: این بنیاد ضمن ساماندهی و حمایت از گروه­های مختلف مردمی، برگزاری دومین جشنواره ملّی فرهنگی هنری علوی ویژه دانش­آموزان سراسر کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش، برگزاری دومین جشنواره بین ­المللی شعر ترکی غدیر، سومین جشنواره ملّی خوشنویسی غدیر، نهمین جشنواره ملّی شعر غدیر، ششمین جشنواره بین ­المللی حمایت از آثار دانشجویی غدیر، اولین جشنواره ملّی راه روشن، اولین جشنواره ملّی تجلیل از رسانه‌­های فعال در حوزه غدیر، اولین همایش ملّی فرهنگی هنری مباهله، نخستین کنگره بین­المللی راهکارهای ترویج فرهنگ غدیر و نهج­ البلاغه در جهان، دوازهمین همایش ملّی سیره علوی، هفتمین همایش تبیینی مباهله، اولین همایش ملّی علی(ع) مقتدای ورزشکاران، پنجمین دوره ملّی تربیت متخصص غدیر را از جمله برنامه ­های متمرکز بنیاد بین ­المللی غدیر عنوان کرد .

در این نشست همچنین رؤسای کل دادگستری و دادستان­های استان ­های مرکزی، خراسان رضوی، مازندران، ایلام و فارس، ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، سازمان زندان­ها و آیت ­الله اختری و نیز آیت­ الله حسینی ضمن اعلام همکاری در برگزاری برنامه­ های غدیری و همایش عدالت از منظر امیرالمؤمنین به بیان دیدگاه­های خود پرداختند .

تهیه و تنظیم: سوده فتح آبادی