هم‌افزایی با شرکت‌های دانش‌بنیان مزیت بزرگ حضور در پارک فناوری

مدیر تحقیقات و توسعه شرکت «آریا طب فیروز» از اعضای پارک فناوری پردیس که در بیست و یکمین اجلاس سالیانه به عنوان برترین واحد فناور و صادرکننده برتر پارک معرفی شد، می‌گوید هم افزایی با شرکت‌های دانش‌بنیان مزیت بزرگ حضور در پارک فناوری پردیس است.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط‌عمومی پارک فناوری پردیس؛ شرکت «آریا طب فیروز» از شرکت‌های عضو پارک که در حوزه تجهیزات پزشکی و دستگاه همودیالیز فعال است، به دلیل صادرات تجهیزات پزشکی به کشورهای عراق و اندونزی، موفق به کسب عنوان «صادرکننده برتر پارک در سال 1400» و همچنین «واحد فناور برتر پارک» در این سال شده است. به همین بهانه با سلمان اخوت مدیر تحقیقات و توسعه این شرکت به گفتگو نشستیم.

به گفته سلمان اخوت شرکت دانش‌بنیان «آریا طب فیروز» مستقر در پارک فناوری پردیس یک مجموعه نوآور است که با دستیابی به دانش فنی و نرم افزار ساخت دستگاه همودیالیز در ایران موفق شد نام خود را به عنوان پنجمین شرکت در زمینه ساخت دستگاه همودیالیز مطرح کند. همچنین موفق به تولید دستگاه تصفیه آب RO مرکزی و دستگاه تصفیه آب RO پرتابل نیز شده است.

او می گوید، این شرکت با دریافت گواهینامه (CE استاندارد اروپا) در تولید دستگاه همودیالیز، موفق به بومی سازی تخت همودیالیز نیز گشته است. نوآوری بسیار ارزشمند در شرایط تحریمی که در کنار برخی دیگر از محصولات تجهیزاتی و دارویی تولیدی توسط فناوران حوزه سلامت، منجر به نجات جان هزاران هموطنمان، خوداتکایی کشورمان و جلوگیری از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور شد.

سلمان اخوت با اشاره به فعالیت‌های شرکت آریا طب فیروز گفت: شرکت ما ظرفیت تولید 1000 دستگاه همودیالیز در سال را دارد.

او افزود: ماشین همودیالیز ATF-1022 پس از انجام آزمون‌های بالینی و تطبیقی در مقایسه با دستگاه‌های B-Braun و Fresenius آلمان، موفق به دریافت تاییدیه‌های لازم از اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی، مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا…، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شده است.

مدیر تحقیقات و توسعه شرکت «آریا طب فیروز» ادامه داد: این دستگاه همچنین تاییدیه بورد تخصصی نفرولوژی کشور را کسب کرده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ دستگاه همودیالیز تولیدی این شرکت در ۲۰۵ مرکز دولتی و خصوصی در حال ارائه خدمت به بیماران است و تعداد دستگاه‌های تولیدی تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۲۵۰۰ دستگاه خواهد رسید.

او با برشمردن مزیت‌های اصلی طراحی و ساخت دستگاه ATF1022 شرکت آریا طب فیروز که موجب توسعه بازارهای صادراتی شده، تصریح کرد: عمق ساخت داخل 90 درصدی در کشور، استفاده از شبکه بزرگ تامین کنندگان ایرانی جهت تامین 2000 قطعه این دستگاه، صرفه جویی ارزی 50 درصدی، و قیمت کمتر نسبت به رقبای خارجی از مزایای ساخت داخل این دستگاه بوده است. این شرکت بدون دریافت ارز مرجع دولتی، و با کاهش 25 درصدی هزینه های مربوط به تعمیرات دستگاه نسبت به رقبای خارجی و کاهش زمان توقف تعمیرات دستگاه به کمتر از 24 ساعت، مزیت‌های رقابتی قابل توجهی را در ساخت دستگاه ATF1022 ایجاد کرده است.

اخوت در ادامه با اشاره به اینکه، در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی درکشور وجود دارند، دستیابی کشورمان به دانش فنی و نرم افزار ساخت دستگاه همودیالیز را بسیار ارزشمند دانست و افزود: اگر این نوآوری به ثمر نمی‌نشست، مشکلات حادی را برای بیماران کلیوی به دنبال داشت.

او در این زمینه توضیح داد: ما در کشور دستگاه‌های همودیالیز بسیار زیادی داریم که با چند ۱۰ ساعت کار از رده خارج شده اند و شرکت های خارجی تولید کننده نیز قطعات آن را به ما نمی دادند.

اخوت در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز توسعه محصولات شرکت آریا طب فیروز گفت: برای ارتقاء کیفیت درمان بیماران دیالیزی در تلاش هستیم و در آینده با برقراری ارتباط هوشمند بین تجهیزات دیالیز شامل دستگاه، تخت و ترازوی بیمار از یک طرف و ثبت و تحلیل اطلاعات بیمار و ارتباط با پزشک و پرستار از طرف دیگر، در هر مکان و زمان بیماران تحت نظر و کنترل هوشمند قرار می گیرند و با این کار عدالت در برخورداری از ویزیت بهترین متخصصان در دورافتاده ترین نقاط کشور نیز میسر می‌شود و در هر نقطه‌ای از کشور، بیماران از خدمات بهترین متخصصان و مراکز درمانی، بهره مند خواهند شد.

اخوت با اشاره به فعالیت‌های صادراتی شرکت آریا طب فیروز گفت: با کمک پارک فناوری پردیس و ارسال اولین محموله صادراتی به کشور افغانستان و نصب آن در مرکز دیالیز بیمارستان افغان آریا، شرکت ما به جمع صادرکنندگان تجهیزات پزشکی پیشرفته پیوست.

او افزود: ما با ادامه روند صادرات به کشورهای عراق و اندونزی، در حال گسترش بازارهای صادراتی خود هستیم.

اخوت با بیان اینکه شرکت آریا طب فیروز در زمینه افزایش اشتغالزایی گام‌های موثری برداشته و افراد و واحدهای صنعتی مختلفی با این شرکت همکاری دارند، گفت: با افزایش استفاده از نیروهای متخصص و بومی در کشور برای تولید دستگاه‌ها در داخل کشور، افزایش اشتغال زایی را شاهد بوده ایم و با توسعه شبکه خدمات پس از فروش، رضایت کادر درمان و بیماران نیز فراهم شده و در نقاط مختلف کشور، اشتغال قابل توجهی برای عرضه، نگهداری، راه اندازی و ارائه خدمات پس از فروش برای دستگاه‌های دیالیز ایجاد شده است و افراد بسیاری در سراسر کشور با این شرکت همکاری دارند.

شرکت‌های فناور و دانش بنیان حوزه سلامت نیازمند توجه بیشتر هستند

مدیر تحقیقات و توسعه «آریا طب فیروز» گفت: گزارش‌های بین‌المللی موید آن است که ایران در حوزه طراحی و تولید نیازمندی‌های حوزه سلامت علاوه بر توجه به چشم اندازهای کشور، در مقایسه با کشورهای منطقه غرب آسیا نیز بسیار موفق عمل کرده است.

او تاکید کرد: اگر دانش بنیان‌های حوزه سلامت در شرایط تحریمی کشور به عنوان مثال در مساله کرونا در تولید تجهیزات و اقلام مورد نیاز تعلل می‌کردند، هرگونه تاخیر در ارائه این خدمات، کشور را با مشکل و در ادامه مرگ و میرهای فرآوانی را رقم می‌زد.

این فعال حوزه دانش بنیان کشورمان افزود: این در حالی است که نه تنها دانش بنیان‌ها و فناوران حوزه سلامت با بومی سازی بسیاری از تجهیزات و داروهای مورد نیاز این حوزه اجازه ندادند خللی وارد شود، بلکه به همت آنها علاوه بر جلوگیری از خروج مبالغ هنگفتی ارز از کشورمان، هزینه سلامت نیز در مقایسه با سایر کشورها به شکل ملموسی کاهش داشته است.

انتهای پیام/