پارک فناوری پردیس به سایت ماهواره‌ای بومهن متصل شد

پارک فناوری پردیس در راستای بهبود امکانات ارتباطی در سطح مجموعه خود، به سایت ماهواره‌ای بومهن متصل شد. در نتیجه این پروژه ظرفیت مسیرهای ارتباطی در پارک ۲ برابر شده و قابلیت اطمینان دیتا در پارک افزایش یافته است.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، این مجموعه به سایت ماهواره‌ای بومهن در بستر فیبر نوری متصل شد. «کمیل زندی» مدیر کل نگهداری و تعمیرات پارک فناوری پردیس با اعلام این خبر، گفت: این سایت یکی از سه مرکز اصلی تبادل سیگنال‌های ارتباطی کشور است و برقرار شدن این مسیر ارتباطی، برای شرکت‌های عضو پارک و شرکت‌هایی که قرار است در آینده به مجموعه پارک اضافه شوند بسیار مفید خواهد بود.

وی در مورد علت انجام این پروژه اظهار داشت: پارک فناوری پردیس در منطقه کوهستانی قرار گرفته و این وضعیت جغرافیایی، پیشرفت زیرساخت ارتباطی را کند کرده است. در این حال با توجه به تلاش‌های زیادی که برای بهبود فضای ارتباطی پارک انجام شده، به پیشرفت‌های خوبی در این زمینه دست یافتیم. حتی می‌توان گفت در حال حاضر هیچ محدودیتی در این حوزه داخل پارک وجود ندارد.

زندی در ادامه گفت: رشد فناوری‌های نوین ارتباطی به قدری سریع است که هیچ کس نمی تواند آن ان را نادیده بگیرد. برای پیشرفت تنها راه چاره این است که خود را با رشد پرشتاب تحولات در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات منطبق سازیم و با رفع کردن معایب آن، پارک را از مزایایش بهره‌مند سازیم.

وی بیان داشت: تامین و مدیریت بستر اصلی ارتباطات کشور برعهده شرکت ارتباط زیرساخت است. اتصال پارک به زیرساخت در واقع ارتباط با هر نقطه دلخواه در داخل و حتی خارجازکشور است. علاوه بر آن، با این اقدام زمینه فعالیت تمام شرکت‌های fcp در داخل مجموعه فراهم شد.

مدیرکل نگهداری و تعمیرات پارک فناوری پردیس، با اشاره به مزیت‌های اتصال به سایت بومهن گفت: با عملیاتی شدن این پروژه، احتمال ایجاد بازار انحصاری در این زمینه به نفع شرکتی خاص تقریبا به صفر رسید. به عبارت دیگر فضای رقابتی شکل گرفت که درنتیجه آن جلوی افزایش بهای پرداختی در ازای خدمات ارایه شده در زمینه IT و ICTگرفته شد.

زندی ضمن اشاره به اینکه تاکنون در داخل مجموعه قطعی کابل فیبرنوری نداشته‌ایم و تمام قطعی‌ها در بیرون از مجموعه اتفاق افتاده است، ادامه داد: در واقع قابلیت اطمینان بسترهای ارتباطی پارک با فضای بیرون افزایش یافت. همچنین شرکت‌ها تقاضای افزایش ظرفیت مسیرهای ارتباطی در پارک را داشتند که با اجرای این پروژه، ظرفیت مسیرهای ارتباطی ۲ برابر شد.

وی اظهار داشت: اقدامات الزامی قانونگذار جهت استقرار شرکت‌های خدمات دهنده در پارک فراهم شده و در این زمینه فضای رقابتی شکل خواهد گرفت.

مدیرکل نگهداری و تعمیرات پارک فناوری پردیس در مورد میزان هزینه‌های استفاده از این خدمات بیان کرد: هزینه‌های استفاده از خدمات توسط سازمان تنظیم مقررات تعیین می‌شود. این هزینه بسته به نوع و سطح خدمات مقدار هزینه متغیر است.

وی با بیان اینکه نظارت بر ارائه خدمات مخابراتی در پارک بر عهده این اداره کل نهگداری و تعمیرات پارک است، گفت: سعی کرده‌ایم که از تصدی‌گری در این حوزه پرهیز کنیم، اما به صورت کامل روی فعالیت سرویس دهنده‌های داخل مجموعه نظارت داریم تا امکانات به نفع شرکت‌های بزرگ مصادره نشود.