کد خبر: 12
سه شنبه , 25 شهریور 1399 - 12:55
گزارش همتی درباره آخرین ارقام رشد اقتصادی

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی ضمن اعلام گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال ۱۳۹۹ این بانک، توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، در صحفه شخصی اینستاگرام خود نوشت: گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال ۱۳۹۹ بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۰.۶ درصد بوده است.

وی درخصوص توزیع رشد اقتصادی بدون نفت در فصل اول سال ۱۳۹۹، تصریح کرد: رشد گروه کشاورزی مثبت ۳.۸ درصد، رشد گروه صنایع و معادن مثبت ۲.۵ درصد و رشد گروه خدمات منفی ۱.۶ درصد بوده است.

همچنین عالی ترین مقام بانک مرکزی رشد اقتصادی با نفت را منفی ۲.۸ درصد عنوان کرد.

دکتر همتی با بیان اینکه اقتصاد در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است، اظهار کرد: در مقایسه با کشورهایی که مواجه با هیچ تحریمی نبودند و اقتصادشان صرفاً با ویروس کرونا درگیر بوده، عملکرد رشد اقتصادی کشور امیدوارکننده است.

وی یادآور شد: تنها بخش منفی غیر نفت، بخش خدمات بوده است که به دلیل محدودیت های بهداشتی ناشی از کرونا کاملاً قابل پیش بینی بود. لذا بازیابی رشد در بخش غیر نفتی همراستا با ارقام رشد تیر و مرداد ماه شرکت های صنعتی دور از دسترس نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان تأکید کرد: منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار ۹۸، هم به دلیل فشار تحریم ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا، طبیعی است؛ امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.