گوگل با هدف حذف اپل در بازار موتور جست و جو به این شرکت غرامت پرداخت می‌کند

ظاهرا اپل با گوگل توافق کرده تا غول فناوری مستقر در کوپرتینو موتور جست و جوی خود را توسعه ندهد و در عوض برای اینکه گوگل به گزینه پیش‌فرض مرورگر سافاری تبدیل شود، غول موتور جست و جو مبلغی را به آن‌ها پرداخت می‌کند.

به گزارش بانگ اقتصاد  به نقل از ارتباط امروز، توافق ضد رقابتی گوگل و اپل در بازار موتور جست و جو طبق شکایتی که در دادگاه کالیفرنیا علیه اپل، گوگل و مدیران عامل آن‌ها به ثبت رسیده، گوگل و اپل در تجارت موتور جست و جوی اینترنتی نوعی توافق غیررقابتی انجام داده‌اند که قوانین ضد انحصار ایالات متحده را نقض می‌کند.


همچنین این شکایت، به طور خاص «تیم کوک» مدیر عامل اپل و «سوندار پیچای» مدیر عامل گوگل را به شرکت در «جلسات مخفی منظم» متهم می‌کند که در آن گوگل موافقت می‌کند تا در صورت حضور در دستگاه‌هایی مانند آیفون و آی‌پد به این شرکت مبلغی را پرداخت کند. علاوه بر این، ادعا شده که گوگل به صورت سالانه چند میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا موتور جست و جوی خود را برای رقابت با گوگل راه‌اندازی نکند و با این کار باعث سرکوب رقبای کوچک‌تر و جلوگیری از حضور سایر رقبای بالقوه شده است. بنابراین این شکایت به دنبال دستوری است تا  توافق عدم رقابت بین گوگل و اپل را ممنوع کند و به پرداخت‌های چند میلیارد دلاری غول موتور جست و جو به کوپرتینویی‌ها پایان دهد.

در نهایت، این شکایت مطابق با تجزیه شرکت نفتی «استاندارد اویل» به شرکت‌هایی مانند اکسون، موبیل و آموکو طبق رای دیوان عالی ایالت متحده، خواستار تجزیه گوگل و اپل به شرکت‌های جداگانه و مستقلی شده است. تقریبا همه آگاه هستند که اپل و گوگل نوعی قرارداد پولی قابل توجه تنظیم کرده‌اند که موقعیت گوگل را به عنوان موتور جست و جوی پیش‌فرض در دستگاه‌های اپل تضمین می‌کند. با این وجود تاکنون هیچ گزارشی درباره اینکه گوگل دقیقا چه مقدار برای این امر به اپل پرداخت می‌کند، اما شایعه شده است که مبلغ قرارداد بین آن‌ها به میلیاردها می‌رسد. در سال ۲۰۲۰، نیویورک تایمز گزارش داده بود که اپل در ازای تبدیل شدن موتور جست و جوی گوگل به گزینه پیش‌فرض در دستگاه‌ها خود سالانه ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار دریافت می کند. به گفته یکی از تحلیلگران، پرداختی گوگل به اپل در سال ۲۰۲۱ به ۱۵ میلیارد دلار در سال رسیده است.

انتهای پیام/