6 محصول جدید تولید شده در پارک فناوری پردیس رونمایی شد

مراسم رونمایی از محصولات جدید شرکت‌های عضو پارک همزمان با نوزدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، عصر امروز با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار شد.

به گزارش بانگ اقتصاد به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، عصر امروز همزمان با نوزدهمین اجلاس سالیانه پارک از 6 محصول جدید شرکت‌های عضو پارک در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و انرژی با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، «مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک، «اسفندیار اختیاری» رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس و دیگر شخصیت‌های برجسته و اصحاب رسانه رونمایی شد.

محصولات رونمایی شده در نوزدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس

لاینر حفره دندان لایت کیور

شرکت «پردیس مروابن فارمد» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به ساخت «لاینر حفره دندان لایت کیور» با نام تجاری کلسی مور Calci-Mor  شده است. کاربرد این محصول کف بندی و عایق بندی حفره دندان در زمان ترمیم می‌باشد.

با توجه به كیفیت مطلوب محصول و کارایی مشابه با محصول خارجی، به دلیل نوسانات ارزی و اقتصادی بازار، تولید این محصول می تواند از خروج ارز جلوگیری كند و در آینده ای نه چندان دور می تواند با صادرات، ارز آوری هم داشته باشد. تولید این محصول سالانه حداقل 300 هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت.

دستگاه کمک تنفسی بای پپ

شرکت «پاسارگاد طب ایرسا» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به ساخت «دستگاه کمک تنفسی بای پپ» با نام تجاری (Somno-One St30) شده است. کاربرد این محصول، ایجاد فشار هوای مثبت در سطح دم و بازدم علاوه بر باز نگه داشتن مسیر های هوایی توسط ماس، کمک به تهویه ریه، درمان بیماری های ریوی نظیر COPD ، OHS  ، Pulmonary و درمان اختلالات تنفسی حین خواب نظیر OSA، می باشد.

کشور های آلمان، فرانسه، آمریکا، استرالیا و چین دارای فناوری ساخت این دستگاه هستند و حالاایران ششمین کشور دارای این فناوری است و  تولید این دستگاه در کشور باعث کاهش قیمت تا 60% و همچنین کاهش ارز بری می شود.

ماده اولیه دارویی توفاسیتینیب سیترات

شرکت «زیست تخمیر» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به ساخت «ماده اولیه دارویی توفاسیتینیب سیترات» شده است. این محصول ماده موثره دارو جهت بیماران آرتریت روماتوئید و پسوریازیس می باشد.

کشور های چین، هند و ایالات متحده دارای فناوری ساخت این دارو هستند و حالا ایران چهارمین کشور دارای این فناوری است و  تولید آن میزان ارزبری را پنج برابر کاهش می دهد و حدود 800 هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

سامانه خدمات تخصصی توسعه و غربال گری میکروبی با گذردهی بالا

شرکت «زیست رهاورد کارا» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به تولید «سامانه خدمات تخصصی توسعه و غربال گری میکروبی با گذردهی بالا» با نام تجاری (+BioSee) شده است. کاربرد این محصول توسعه و غربال گری میکروبی بر اساس شاخصه های رشد در انواع محیط های کشت است که می تواند در حوزه های مختلفی از زیست فناوری از جمله صنایع پروبیوتیک و غذایی و تولید میکروبی انواع مواد زیستی و دارویی استفاده شود.

امروزه توانایی تحقیق، توسعه و استفاده از سامانه های گذردهی بالا و همچنین تحلیل داده های حاصله، تخصصی بسیار ویژه و نادر تلقی می گردد که در زیسا رهاورد کارا و به تبع آن در زیست بوم فناوری ایران، بومی شده و کاملا در دسترس است.

فناوری های گذردهی بالا در کنار دیگر توانایی های زیست فناوری در داخل، می توانند زنجیره توسعه میکروبی را تکمیل کرده و موجب ارتقاء قابل توجه و چشمگیر صنایع و تحقیقات زیست فناوری در کشور شوند.

مکمل ضد اسهال دام بر پایه پروبیوتیک و پری بیوتیک

شرکت «زیست درمان ماهان» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به تولید «مکمل ضد اسهال دام بر پایه پروبیوتیک و پری بیوتیک» با نام تجاری (دیاکرDiaCare) شده است.

اسهال در دام های نوزاد یکی از مهم ترین علل مرگ و میر است. مکمل های درمانی ضد اسهال سنتی بر پایه ORS، مایع درمانی و آنتی بیوتیک با توجه به مقاومت میکروبی، کارایی و تاثیر خود را از دست داده اند. دیاکر، مکملی بر پایه پروبیوتیک و پری بیوتیک است. این محصول در دامداری ها و اسب‌داری ها استفاده می شود.

محصولات مشابه این محصول، عمدتا در کشورهای اروپایی تولید شده اند (آلمان، ایتالیا، اسپانیا) و قیمت هر ساشه با وزن و مقدار مصرف مشابه حدودا 3 تا 5 یورو است. در حالی که مکمل ضد اسهال دیاکر به قیمتی کمتر از یک یورو به بازار عرضه می شود.

با توجه به ما به‌التفاوت حداقل 3 یورو با محصولات مشابه خارجی و این که ظرفیت تولید این محصول سالیانه 30 تن معادل 300هزار ساشه می باشد، می توان صرفه جویی حداقل 900هزار یورویی در سال را انتظار داشت. با افزایش استقبال بازار و توسعه تولید این محصول می توان صرفه جویی ارزی تا 2میلیون یورو در سال را انتظار داشت.

سیستم مدیریت ایمنی و مصرف بهینه انرژی گاز و برق ساختمان

شرکت «صنعت کاران الکترونیک مراغه» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به تولید «سیستم مدیریت ایمنی و مصرف بهینه انرژی گاز و برق ساختمان» شده است. کاربرد این محصول تشخیص نشت و انتشار گاز مونوکسید کربن در منازل و سیستم های مورد نیاز جهت پایش مصرف انرژی از طریق پایش شدت نور دما و نوسانات برق می باشد.

 

فراخوان رونمایی از محصولات برتر شرکت های عضو پارک

شایان ذکر است، طبق فراخوان منتشر شده برای انتخاب محصولات برتر جهت رونمایی در اجلاس سالیانه، تمامی شرکت‌های عضو پارک اعم از مستقر و غیر مستقر و همچنین اعضای شعب پارک ازجمله کارخانه‌های نوآوری، تا 21 شهریوماه امکان ارسال خوداظهاری و مستندات ارسالی برای معرفی محصولاتشان را داشتند.

در این فرایند بیش از ۲۷۰ شرکت عضو مورد بررسی قرار گرفته و بیش از ۶۴ محصول از ۲۹ شرکت و شتاب دهنده در فرایند ارزیابی رونمایی حضور پیدا کردند.

بر اساس ارزیابی های انجام شده در مرحله اول، ۳۰ طرح از این ۶۴ محصول ارائه شده به دبیرخانه رونمایی، حائز شرایط اولیه بودند. این طرح ها در مرحله دوم ارزیابی در زمینه های فنی از قبیل سطح تکنولوژی و میزان نوآوری در محصولات مورد بررسی قرار گرفتند. این ۳۰ طرح مربوط به ۱۵ شرکت عضو پارک بود.

پس از انجام ارزیابی‌های فنی و کارشناسی توسط تیم اداره کل سرمایه گذاری و بومی سازی فناوری پردیس، این طرح ها در ادامه توسط کمیته ارزیابی مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت و از بین 30 طرح وارد شده به مرحله دوم، 6 محصول در حوزه های دارویی، تجهیزات پزشکی و  انرژی برای رونمایی در اجلاس سالیانه انتخاب شدند.