آثار بزرگ زاده قابلیت تبدیل به فیلمنامه سینمایی دارد/ کتاب

از دو کتاب "استكاتو" و "انديشه هاي يك مدير تراز" به قلم عيسي بزرگ زادهبا حضور جمعی از صاحب‌نظران حوزه ادب و هنر، جامعه‌شناسی و محیط‌زیست رونمایی شد.

به گزارش  بانگ اقتصاد، از دو کتاب "استكاتو" و "انديشه هاي يك مدير تراز" به قلم عيسي بزرگ زادهباحضور دكتر فاضلي، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، محمد درويش، كنشگر اجتماعي-محیطزیستی، فرهاد توحيدي، فيلمنامه نويس ، شهاب آگاهي، كارگردان تاتر و فریاد ناصري، کارشناس ادبیات و فلسفه و مدير نشر حكمت كلمه و عیسی بزرگ‌زاده نویسنده رونمایی شد.

 

بنابراین گزارش محمد درويش، كنشگر اجتماعي-محیطزیستی، در آيين رونمايي از اين آثار گفت:  به عنوان يك كنشگر اجتماعي براي اولين بار شاهد حضور فعالان حوزه آب در ادبيات بودم و با تبريك به نويسنده اين آثار، اين نقطه را شروع درك عميقي تري براي گفتگو و تلاشي براي پيوند ميان محيط زيست و فعالان آب می‌دانم.

 

درویش با اشاره به برخی  جزئيات در كتابهاي بزرگ‌زاده گفت: این آثار يادآور آثار فاخر داستاني است و پرسش این است که چه اتفاقی افتاده که بزرگ‌زاده تصمیم به این کار گرفته است.

بزرگ‌زاده در پاسخ گفت: به‌رغم همه تلاشهای که برای اعمال دیدگاههای فنی در تعریف و پیدایش پروژه‌های توسعه‌ای در گذشته شده است، متاسفانه شرایط توسعه مطلوب نیست و ما در کشور با توسعه مخرب رو‌به‌رو هستیم. ده، پانزده سال پیش تصور می‌کردم که اشکال در کم دانشی است، اکنون فکر می‌کنم که دانش توسعه پایدار در کشور هست. بیشتر کسانی که در این حوزه‌ها کار می کنند از تبعات توسعه مخرب آگاهند ولی ما باز با توسعه نامتوازن طرف هستیم. به این نکته رسیدم که مشکل در دانستن نیست، در باور و ایمان به توسعه پایدار است. وقتی جامعه‌ای به این نقطه می رسد دیگر کار دانشی، سیاسی و... جواب نمی دهد باید کار فرهنگی کرد.

بزرگ زاده عنوان کرد: بنابراین از سه یا چهار سال  گذشته شروع به نوشتن اين كتاب ها كردم كه تاکنون حداقل 20 بار بازنويسي شده است. وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: اين اتفاق خوبي است که ادبيات و هنر باعث گفتگوي آرام در بين صاحب نظران محيط زيست و مهندسين مي شود.

**آثار بزرگ زاده قابلیت تبدیل به فیلمنامه سینمایی دارد

بنابراین گزارش فرهاد توحيدي،فیلنامه نویس برجسته کشور با اشاره به آثار فاخر بزرگ زاده گفت: "استكاتو" از بهترین آثار داستانی است و با توجه به شخصيت پردازي و تصویرسازی ها انجام شده، سه تا چهار داستان از کتابهای استكاتو قابليت تبديل شدن به فيلمنامه سينمايي یا سریال را دارند.

 

وی با نام بردن از برخی آثار ادبی در گذشته که تا حدودی به این فضا – زمین و جامعه دهقانی- نزدیک شده اند، افزود: اين داستان‌ها اتفاق خيلي بزرگي است و به جرأت می توان گفت در حوزه ادبيات پيش از اين، چنین چیزی وجود نداشته است. اين كار توانمندی عيسي بزرگ زاده را نشان می دهد که چگونه بر روي لبه تيغ حركت كرده و بخوبي توانست از عهده اين كار برآيد.

**کتاب " استكاتو " تلفیق علم و هنر

بنابراین گزارش، دكتر فاضلي، جامعه‌شناس با اشاره به تلفیق فن آوری و هنر در آثار بزرگ زاده گفت: بزرگ زاده بيش از دو دهه مسئول كنترل  كيفیت بخش هاي سازه اي پروژه‌های بزرگ بوده استو تجربيات و يافته‌های خود را در قالب ادبيات به رشته تحرير دراورده است.

وی افزود: این انکار گذشته نیست بلکه یک جهش است که حاصل یک جریان اجتماعی است. در واقع داستان هایی که در کتاب "استكاتو" به رشته تحریردر آمده است با عقبه‌ی علمی و فنی، حاصل به بار نشستن یک دهه گفتگو است. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بیان یافته‌ها فنی به زبان هنر و ادبیات، ضمن تلطیف نکته‌ها و پیام‌ها باعث گسترش این پیام‌ها در میان مخاطبان بیشتر می‌شود.

 

 

**آثار نمايشي بزرگ زاده متني براي آينده است

بنابراین گزارش، شهاب آگاهي، كارگردان تئاتر با اشاره به توانمندی نویسنده‌ی کتاب های "استكاتو" و "انديشه هاي يك مدير تراز" در جذب مخاطب و استفاده از بیان شاعرانه گفت: هنگام مطالعه این آثار هیچ ذهنیتی در خصوص نویسنده ی آنها که از مدیران تراز اول وزارت نیرو باشد نداشتم.از این رو آثار بزرگ زاده را فارغ از يك مدير ديدم.  

وی افزود: پس از خواندن قصه اول، به كوه، طبيعت، رودخانه جذب شدم؛ و خودم را مانند اسکی‌بازی دیدم که از زردکوه بالا می‌رود. زبان اثر میان شعر و ناشعر حرکت می کند و این در اثر می‌نشیند. با آقای توحیدی موافقم که داستانهای استکاتو ظرفیت خوبی برای سینمایی شدن دارند. وی با اشاره به نمایش "وقتی ما مردگان بر‌می‌خیزیم" ایبسن گفت: .به نظرم متن نمايشي بزرگ‌زاده، متني براي آينده است.

**استقبال عمومی از دو اثر "استكاتو" و "انديشه هاي يك مدير تراز"

بنابراین گزارش، دكتر فریاد ناصري، کارشناس ادبیات و فلسفه و مدير نشر حكت كلمه در سخنانی به تبیین نقش آثار بزرگ‌زاده در ادبیات توسعه و محیطزیست پرداخت. وی با اشاره به "ایجاد انگیزه در مخاطب" به عنوان یکی از ویژگی های مهم آثار بزرگ زاده گفت: هنوز مانده صداي اين داستان‌ها در ادبيات شنيده شود.

وی با توجه به استقبال خوانندگان از این دو اثر به ویژه "استكاتو" گفت ما برآن شدیم تا چاپ دوم را طی اواخر تيرماه امسال با ويرايش جديد منتشر كنيم.